Informacje

Dobra wiadomość dla kierowców. Znikną bramki na autostradach

Fot. Pixabay

Już w przyszłym roku kierowcy przejadą państwowymi autostradami bez konieczności zatrzymywania się punktach poboru opłat. W 2021 r. zostanie wprowadzony elektroniczny system poboru opłat e-Toll. 

– Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński. – Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg – dodał. 

Na tę chwilę opłata jest pobierana w sposób manualny, czyli z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie. Kierowca musi się zatrzymać na bramkach lub bardzo zwolnić, przez co tworzą się korki, zwłaszcza w weekendy, święta i wakacje. 

Od przyszłego roku przejazd autostradą mają być odbywać się w tzw. trybie „free flow” czyli bez konieczności zatrzymywania pojazdów w punktach poboru opłat. Wystarczy e-Bilet – tak zwany e-Ticket, który kierowca kupi przez internet, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe, na stacji paliw czy w kiosku.

Drugi sposób będzie oparty na GPS (tzw. e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez Krajową Administrację Skarbową.

Najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to IV kwartał 2021 r – informuje resort finansów.

Źródło: money.pl