Świat

Donald Trump oskarżony o ”morderstwa i terroryzm”. Iran wydał nakaz aresztowania

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Iran wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa za zabicie generała Qassema Soleimaniego i zwrócił się do Interpolu o pomoc w jego zatrzymaniu – informuje Business Insider.

Władze Iranu wystawiły nakazy aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa oraz 35 innych oficjeli w związku z zabójstwem generała Kasema Sulejmaniego pod zarzutem „morderstwa i terroryzmu” . Teheran zwrócił się w tej sprawie o pomoc do Interpolu .Prokurator Ali Alkasimehr, cytowany przez agencję Fars, nie ujawnił tożsamości pozostałych oficjeli. Podkreślił natomiast, że Trump będzie ścigany nawet po zakończeniu prezydentury.

Ali Alkasimehr uściślił, że Iran zażądał wydania za Trumpem i innymi „czerwonej noty”, co stanowi najwyższą wydaną przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji – informuje agencja AP.

Interpol, który ma siedzibę we francuskim Lyonie, poinformował brytyjską stację BBC, że nie rozważy irańskiego wniosku o pomoc. W oświadczeniu informuje, że jego status zabrania mu podejmowania „wszelkich interwencji lub działań o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym”. „Dlatego, jeśli lub kiedy takie wnioski miałyby zostać wysłane do Sekretariatu Generalnego,” (…) ” Interpol ich nie rozważy”- czytamy w komunikacie.

Jak informuje dalej BBC, specjalny przedstawiciel USA Brian Hook powiedział: „Doceniamy, że Interpol nie interweniuje i nie wydaje „czerwonej noty” w sprawach, które mają charakter polityczny”.

-To jest natura polityczna. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym, pokojem międzynarodowym ani promowaniem stabilności … To propaganda, której nikt nie bierze na poważnie – powiedział Hook.

Analitycy twierdzą, że wydanie nakazu aresztowania jest jedynie symbolicznym gestem Iranu, ale odzwierciedla głębię wrogości odczuwanej wobec prezydenta Trumpa.

Generał Kasem Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Źródło: Radio Zet, bbc.com, Business Insider, www.aljazeera.com