Duchowość

Droga Neokatechumenalna buduje drugi ośrodek w Ziemi Świętej

Fot. Domus Galileaea

Po Domus Galilaeae na Górze Błogosławieństw powstanie Domus Jerusalem na Górze Oliwnej

Międzynarodowe Centrum Domu Galilaeae jest zlokalizowane niedaleko Kafarnaum i Tagi, w miejscu cudownego rozmnożenia chleba, głoszenia Kazania na Górze i powołania 12 apostołów. Od lat jest bardzo ważnym centrum pielgrzymkowym i rekolekcyjnym w Izraelu. 

Teraz powstanie drugi ośrodek – w Jerozolimie. Domus Jerusalem jest projektem, gdzie powstanie misyjne centrum formacyjne, kościół, sale liturgiczne i biblioteka. Centrum zostanie zbudowane na zboczach Góry Oliwnej, nieopodal Ogrodu Getsemani i szlaku do Betanii. 

Dwa lata temu, liczącą ponad 0,5 ha działkę nabyła za 5 mln euro katolicka fundacja Domus Jerusalem z siedzibą w Panamie podczas przetargu, który miał miejsce w Mediolanie. O tę ziemię konkurowało wiele organizacji religijnych, jednak właścicieli przekonał projekt, który zaprezentował Manual Anselmo Díaz Ortiz, proboszcz Matki Bożej z Guadalupe w Panamie i prezes fundacji Domus Jerusalem. Inicjatywa zyskała poparcie wielu hierarchów np. kard. Seana O’Malleya z Bostonu, kard. Antonio Rouco z Madrytu czy kard. Christoph Schönborna z Wiednia.

Góra Oliwna należy do najświętszych miejsc judaizmu i chrześcijaństwa. Niedaleko jest położona dolina Cedronu, wzdłuż której rozciąga się najważniejszy cmentarz żydowski, gdzie według tradycji zmartwychwstaną pierwsi zmarli. W okolicy znajdują się także ważne miejsca dla chrześcijan – Kościoły Ojcze Nasz, Dominus Flevit, grób Najświętszej Marii Panny. 

W tym samym czasie także powołano także inną fundację w Madrycie, która ma zachować dziedzictwo Kiko Argüello, inicjatora Drogi Neokatechumenalnej. Instytucja będzie zajmować się sztuką i ewangelizacją.