Artykuły redakcyjnePolska

Dwie wizje Polski. Skandaliczne słowa Trzaskowskiego

Źródło: Kancelaria Prezydenta, Twitter

„Pani Lange zrobiła dużo dobrego dla wykluczonych. Nie będę zaglądał ludziom do życiorysów” – odpowiedział w Lesznie Rafał Trzaskowski na pytanie dziennikarza Gazety Polskiej o przyznanie przez warszawski Ratusz 2 mln dotacji dla fundacji byłej agentki SB zamieszanej w zabójstwo ks. Blachnickiego.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej wypowiedział się także przeciwko odbieraniu emerytur byłym funkcjonariuszom komunistycznych służb. Potwierdził także, że gdyby został prezydentem, zlikwiduje niechętną mu TVP Info. 

Trzaskowski, podczas zorganizowanej przez jego sztab konferencji prasowej w Lesznie, powiedział także, że jest za przywróceniem w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego. Ulica Kaczyńskiego została jednak zlikwidowana za jego rządów. Powróciła stara, socjalistyczna nazwa – Armii Ludowej. 

Wiceprzewodniczący PO potwierdził także swoją wizję prezydentury w stosunkach zagranicznych. Oznaczałaby ona powrót do podległości wobec krajów o najsilniejszej pozycji politycznej w Unii Europejskiej – Francji i Niemiec oraz dyktat biurokratów z Brukseli. 

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zaprezentował się podczas konferencji prasowej w Lesznie jako Europejczyk, którego usta są pełne obietnic. Powtarzał w kółko „zrobię wszystko”, „żeby było jasne” powtórzył w różnych kombinacjach chyba kilkaset razy. Nie odpowiadał jednak na pytania, kluczył, zadowalał się ogólnikami. 

Zupełnie inną formę zaprezentował Andrzej Duda na wiecu w Końskich. Spotkanie odbyło się z mieszkańcami miasta. Prezydent był bezpośredni, nie unikał trudnych pytań. Jego wizja prezydentury to silne państwo, które jest blisko ludzi. 

Prezydent Duda mówił o faktach. Był bardzo konkretny i merytoryczny. Podawał przykłady, liczby, wprowadzone rozwiązania. Polska pod jego rządami jest państwem blisko obywatela: troszczącym się o rodziny i pomagającym przedsiębiorcom w czasie kryzysu. 

– Sytuacja Polski jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze mimo kryzysu związanego z koronawirusem, jest dobra. Z danych wynika, że Polska, nasz kraj, jest druga, jeżeli chodzi o minimalną liczbę osób bezrobotnych – mówił prezydent.

Duda mówił też o skutecznym zarządzaniu z państwem i dobrej współpracy z rządem, co będzie niemożliwe, gdy ewentualnie wygrałby Trzaskowski. – Nam udało się odzyskać 50 mld złotych z luki VAT, która powstała za rządów PO. To dzięki temu mamy fundusze na dodatki socjalne – powiedział Duda.