Świat

Dyrektor WHO krytykuje atak na Chiny i namawia do budowania po pandemii „nowej normalności” opartej na ekologii

Obraz Miguel Á. Padriñán z Pixabay

Kiedy pandemia ostatecznie się skończy, świat nie powinien wracać do poprzedniego stanu, ale zbudować „nową normalność”, która byłaby bardziej sprawiedliwa, oparta na zielonych technologiach i traktująca poważnie problem zmiany klimatu – powiedział w czwartek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji zorganizowanej przez komisję ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego.

Podczas rozmowy z eurodeputowanymi dyrektor WHO zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować władz Chin za ich postępowanie w pierwszej fazie pandemii. Jego zdaniem mające ograniczyć rozwój epidemii środki podjęte przez chiński rząd były odpowiednie, a nowego wirusa udało się zidentyfikować w rekordowo szybkim czasie.

Tedros poruszył także temat szczepionki na Covid-19. Wyraził nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym – mówił.

Podsumował także stan pandemii na dziś. Jego zdaniem Covid-19 ustępuje w Europie, ale rozwija się na całym świecie; w przyszłym tygodniu łączna liczba zakażeń przekroczy 10 mln, a ofiar pół miliona.

Źródło: PAP