HistoriaInformacje

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Zobacz film i co będzie się dziś działo

Fot. Wikipedia

W sobotę, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody rozpoczną się o 8:30 złożeniem przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68).

Jak informuje PR24 o godz. 9.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944” (Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera), a o 10.00 – pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa). W południe zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla” (Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego), a o 12:45 – pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich). 

Przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki), gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30. O godz. 16.00 przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1).

O godz. 17.00, w godzinę „W”, w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka), które płonąć będzie do 3 października – rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

O godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl.

Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora. Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

W sobotę odbędzie się tradycyjny rowerowy „Przejazd Świeczkowy” śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13. Uczestnicy – jak co roku – zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i w innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim.

Źródło: PR24