Rodzina

Hurra, Wakacje! Najważniejszy jest kreatywny wypoczynek.

Obraz skeeze z Pixabay

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Turystycznej, aż 87 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, chce spędzić go w kraju, najczęściej w górach, nad morzem lub nieopodal jezior. Część osób planuje odwiedzić zagraniczne kurorty, wybierając się w trasę własnym autem. 

65 proc. Polaków deklaruje, że ze względu na pandemię koronawirusa musiało zmienić wakacyjne plany – wynika z kolei z Barometru Providenta. Dwie trzecie z nich zrezygnowało z wyjazdu, co czwarty wybrał inną destynację, a co szósty na razie zawiesił planowanie urlopu. Powodami są  niepewność co do rozwoju sytuacji epidemicznej oraz obawa o bezpieczeństwo i zdrowie. Pewne jest to, że w tym roku znacznie częściej będziemy szukać wakacyjnych atrakcji w kraju.

Tyle dane, a teraz rzecz, o której każdy teoretycznie wie, ale warto to przypominać – Wakacje są potrzebne każdemu!

Naszej pamięci i dobremu samopoczuciu najbardziej służą przerwy w długotrwałej aktywności umysłowej – dowiedli między innymi Amber Brooks i Leon Lack z University of South Australia oraz Benjamin Laird z University of Wisconsin-Madison i jego współpracownicy. Dlatego wakacje zarówno dla uczniów, jak i dorosłych, mogą być wspaniałą okazją do złapania życiowego balansu, ale i treningu kreatywności, co sprzyja późniejszej aktywności przez cały kolejny rok – mówi Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

-Czasami zastanawiamy się, po co uczniom i nauczycielom tak długie wakacje. Kiedy zagłębimy się w tajniki funkcjonowania naszych umysłów – zdamy sobie sprawę, że to wcale nie przesada – mówi psycholog – długotrwałe „bycie na wysokich poznawczych obrotach” sprawia, że jesteśmy zmęczeni. Okazuje się również, że kiedy długo i bez wytchnienia pracujemy nad jakimś problemem, wymagającym dużego skupienia, nie jesteśmy w stanie myśleć twórczo. Wtedy potrzebujemy odpoczynku. Czasami wystarczy piętnastominutowa przerwa, jednak, żeby zregenerować się wystarczająco, potrzebujemy więcej czasu.

Po co jednak nauczycielom i uczniom kreatywność i dlaczego odpoczynek może jej sprzyjać? – Generowanie nowatorskich rozwiązań jest doceniane przez większość pracodawców. Powstaje coraz więcej firm, w których siłą roboczą są właśnie twórcze umysły. To na nich budowane są nowe jest technologie i zaawansowane systemy informatyczne. Potrzebujemy więc ćwiczyć pomysłowość od najmłodszych lat -mówi Małgorzata Osowiecka.

Kreatywności nie sprzyja rutyna, przemęczenie ani potoczne sądzenie, że „im więcej będziesz nad tym myśleć, tym szybciej przyjdzie rozwiązanie” – mówi psycholog – odpoczynek czy nawet nuda pozwalają nam myśleć nietypowo: zwiększa się nasza uwaga, dostrzegamy więcej rozwiązań trudnych problemów, nasz mózg funkcjonuje inaczej, bardziej intuicyjnie, do głosu dochodzą emocje, które pomagają nam spojrzeć na problem z innej perspektywy i wyjść poza schemat. Dzięki temu, że zaczniemy myśleć o niebieskich migdałach, pozornie niepowiązane ze sobą idee i myśli staną się sobie bliższe. Wtedy może przyjść nam do głowy sposób, którego poszukujemy od dawna. Warto wiedzieć, że według znanej badaczki Teresy Amabile, to właśnie oryginalność jest kluczowa dla generowania naprawdę kreatywnych rozwiązań.

Przede wszystkim więc pamiętajmy, że nuda na wakacjach nie jest niczym złym. Ponudźmy się trochę. Głównym celem przerwy wakacyjnej jest oczywiście odpoczynek, relaks i …zmiana. Wyjdźmy na ten czas ze swojej roli, zajmijmy się tylko tym, co naprawdę nas interesuje.

Co wiec konkretnie robić? Skoro na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni są do schematów: do planu zajęć, rytmu lekcji czy pracy, obowiązków domowych lub w przypadku dzieci – pozaszkolnych, to w wakacje warto – choć przez parę dni – działać bez planu. – To może być trudne, ponieważ jako ludzie lubimy przewidywalność i sztywny harmonogram. Wtedy czujemy się bezpiecznie. Wakacje zaś to idealny czas, by wyjść ze swojej strefy komfortu i nauczyć się odpoczywać – mówi specjalistka.

Źródło; SWPS