Informacje

Dziś Polska i USA podpiszą umowę atomową

Fot. Pixabay

Podczas szczytu Trójmorza w Tallinie, który w większości będzie się odbywał wirtualnie, dojdzie do podpisania umowy o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce pomiędzy Polską a USA – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dojdzie też do rozmowy pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Podczas spotkania sekretarz Brouillette podpisze umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz przemysłu jądrowego w Polsce. Oczywiście umowy dotyczą sektora cywilnego.  

Umowa została już parafowana w połowie sierpnia przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, przy okazji jego wizyty w Polsce. Teraz nastąpi jej zatwierdzenie.

Co uzgodniły strony? W ciągu półtora roku od podpisania Polska i USA przygotują wspólnie raport, który pomoże Polakom w ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Będzie mowa też o opcjach finansowania projektu. 

Według planów, w naszym kraju powstanie siłownia o mocy 6 do 9 GW w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, reaktory. Zakłada się wybór jednej wspólnej technologii oraz jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, dlatego dostawcy dwoją się i troją, aby zainteresować rząd swoją ofertą. 

www.gazetaprawna.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *