Informacje

W Poznaniu odbył się pogrzeb kardynała Zenona Grocholewskiego

Kadrynał Zenon Grocholewski Źródło: Twitter/Episkopat News

W krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu spoczął w sobotę kard. Zenon Grocholewski. Zmarły 17 lipca w Rzymie w wieku 80 lat były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Pochodził z Wielkopolski. W poznańskiej katedrze w 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

We mszy św. pogrzebowej, której przewodniczył w imieniu Ojca Świętego papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, wzięli udział przedstawiciele polskiego episkopatu, władz państwowych, samorządowych i świata nauki.

Papież Franciszek w odczytanym w poznańskiej katedrze liście napisał, że jednoczy się w modlitwie żałobnej ze wszystkimi wiernymi Kościoła w Polsce. „Dziękuję Bogu za życie i apostolską posługę tego wiernego świadka Ewangelii” – napisał papież.

Ojciec Święty podkreślił, że kard. Grocholewski „pozostawił po sobie godne świadectwo gorliwości kapłańskiej, erudycji, wierności Ewangelii i odpowiedzialności za Kościół”. „W sercach tych, którzy go znali zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, przede wszystkim jako miłujący Kościół powszechny i ten w jego ojczyźnie” – napisał papież.

Przypomnijmy że w sobotę, 18 lipca msza św. pogrzebowa za duszę kardynała Zenona Grocholewskiego odbyła się w Watykanie w Bazylice św. Piotra.

Celebrowana była przez kard. Leonardo Sandriego i abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego. Uroczystości pogrzebowe na zakończenie mszy poprowadził papież Franciszek.

Źródło: Głos Wielkopolski