GospodarkaMoto

Elektryczna Syrena na ulicach! Pierwszy polski samochód elektryczny w fazie testów drogowych

fot. kfso.pl

FSO Syrena w Kutnie zaprezentowała 5 pierwszych i – co ważne – jeżdżących prototypów Vosco S106EV. 

Prace nad autem rozpoczęły się w 2016 roku, aby po dwóch latach otrzymać homologację małoseryjną. Teraz bramy fabryki opuściła seria 5 pierwszych elektrycznych modeli Vosco S106 EV, które poruszają się o własnych siłach. Niestety firma nie ma jeszcze praw do używania kultowej nazwy, stąd takie oznaczenia. Poniżej możecie zobaczyć samochody „w akcji”.

W samochodzie zastosowano napęd elektryczny o mocy 156 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 350 Nm, jednak w trybie Sport kierowca ma mieć do dyspozycji nawet 240 KM. Prędkość maksymalna wynosi 140 km/h.

5-drzwiowy hatchback powstał na bazie wcześniej zbudowanych wersji spalinowych i nawiązuje stylistycznie do znanej wszystkim Syreny. Nietrudno jednak zauważyć zapożyczenia od innych, popularnych dziś modeli, jak choćby reflektory z Fiata 500 czy wnętrze z Opla Adama. Ostateczna wersja ma się jednak różnić od prezentowanych prototypów. Ma być dynamiczniej stylizowana.

Podobno trwają prace nad możliwością używania nazwy „Syrena”, która nie należy jeszcze prawnie do firmy z Kutna. Jeśli to się nie uda FSO Syrena z Kutna może inaczej wystylizować swój samochód elektryczny. Zwłaszcza, że firma zapowiedziała prace nad innymi samochodami. W planach jest także stworzenie całej gamy modeli nawiązujących do Poloneza, Warszawy czy Ogara.

źródło: eautokult.pl