InformacjeKultura

Ennio Morricone nie żyje. Legendarny kompozytor muzyki do ponad 500 filmów miał 91 lat

Ennio Morricone, Wikipedia

Jak podają włoskie media, nie żyje Ennio Morricone, jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii. Ta smutna wiadomość obiegła media w poniedziałkowy poranek. Jako pierwszą podał ją włoski dziennik „La Repubblica”.

Muzyka Morricone była oryginalna, niepowtarzalna i stwarzała nastrój dzięki któremu filmy, do których ją komponował nabierały blasku i stawały się wyjątkowe. Bez jego muzyki takie dzieła filmowe jak „Misja” czy „Nietykalni” byłyby o uboższe artystycznie.

Ennio Morricone był włoskim kompozytorem i dyrygentem. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów „Misja”, „Nietykalni” czy „Dawno temu w Ameryce”. Miał 91 lat. Odszedł 6 lipca nad ranem. Jak przekazano w oficjalnym komunikacie, do końca zachował świadomość.

Pogrzeb Ennio Moriccone będzie miał charakter prywatny – głównie z uwagi na wielką skromność, jaka cechowała kompozytora. Jak przekazano w oficjalnym piśmie przesłanym mediom przez prawnika Giorgio Assuma, Ennio Moriccone przed śmiercią podziękował ukochanej żonie oraz dzieciom i wnukom. Do końca był wdzięczny za miłość i opiekę, jakimi go otoczyli.

 Był autorem muzyki do ponad 500 filmów (ponad 40 z jego soundtracków zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową a on sam otrzymał Oscara w roku 2016 za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka”. Komponował od 1946 r. Do 2016 r. sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

Ennio Moriccone występował także w Polsce: ostatni raz w 2019 roku. Jeszcze w 2012 roku, przy okazji wcześniejszego koncertu, w Polsce wykonano nową wersję utworu „Tra Cielo e Terra” dedykowanego papieżowi Janowi Pawłowi II.

Oto 9 największych kompozycji Ennio Morricone.

Źródło: La Repubblica, se.pl