Informacje

Europa likwiduje fermy norek, w ramach walki z koronawirusem

Źródło:PAP/EPA

W kwietniu, gdy koronawirus zaraził norki na farmach w Holandii, zabitych zostało odpowiednio 12 i 7,5 tys. zwierząt. Od tamtej pory Holendrzy unicestwili 1,1 mln norek hodowanych na 26 farmach. Hiszpania wybiła 92 tys. norek jeszcze w lipcu.

W Danii nakaz uśmiercenia 1 mln zwierząt wydano już 1. października. Zniszczenie kolejnych milionów zwierząt kosztować ma ok. 5 mld koron, czyli ok. 3 mld złotych. Hodowcy mają dostać odpowiednią rekompensatę. 

Według odpowiedzialnego za służbę zdrowia ministra Danii Magnusa Heunicke, połowa z 783 nowych przypadków koronawirusa na Jutlandii ma związek z farmami norek. Zarówno w tej części Danii, jak i innych farmach norek w Europie infekcje zwierząt notuje się od kilku miesięcy.

by zapobiec rozprzestrzenianiu się wykrytej na fermach mutacji koronawirusa duńskie władze podjęły decyzję o wybiciu wszystkich norek w kraju. Zabitych zostanie 15 mln zwierząt.

W czwartek premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że od poniedziałku zostanie zamknięta Jutlandia Północna – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych. Władze przygotowują się do masowych badań mieszkańców.

Zgodnie z wyjaśnieniami duńskich władz mutacja pochodząca od norek nie powoduje poważniejszych skutków u ludzi, ale obniża skuteczność ludzkich przeciwciał, co zagraża opracowaniu szczepionki na COVID-19.

Źródło: Focus.pl/News.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *