Świat

Europa na celowniku terrorystów. Szef niemieckiego kontrwywiadu ostrzega: Będzie kolejny atak islamistów!

Obraz TheDigitalWay z Pixabay

Szef niemieckiej ochrony konstytucyji, Thomas Haldenwang ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Niemczech. Władze bezpieczeństwa w Niemczech muszą być „bardzo czujne” – stwierdził w wypowiedzi dla telewizji ARD.

W ostatnich tygodniach doszło w Europie do  ataków radykalnych islamistów. Na przedmieściach Paryża, nauczyciel, który pokazał karykatury Mahometa swoim uczniom został ścięty. W Nicei islamista zabił nożem trzy osoby. Na Starym Mieście w Dreźnie doszło również do ataku nożem: islamista znany służbom bezpieczeństwa zaatakowało nożem dwóch mężczyzn, jeden z nich nie przeżył ataku.

Wiedniu w poniedziałek wieczorem islamista strzelał do ludzi w centrum miasta. Cztery osoby zginęły, a ponad 20 zostało poważnie rannych, zanim sam sprawca został zastrzelony przez policję.

BfV podejrzewa, że spośród osób z kręgów islamistycznych w Niemczech wiele jest przygotowywanych do przeprowadzenia ataku terrorystycznego lub wzięcia w nim udziału. 620 osób pozostaje pod szczególną obserwacją służb i jest stale poddawanych kontroli.

W ostatnich latach Haldenwang ciągle powtarza, że zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu pozostaje wysokie: „Musimy spodziewać się ataku islamistów również każdego dnia również w Niemczech”.

BfV nie widzi jeszcze skoordynowanego planu islamistów w Europie Zachodniej, z konkretnymi strukturami. Ale propaganda IS wystarczy, aby zmotywować zradykalizowane jednostki do zaangażowania się w działania ISIS – twierdzi Haldenwang.

Źródło: dziennik.pl, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *