InformacjePolska

Europosłanka PO oskarżona przez prokuraturę o ukrywanie dochodów

Fot. Twitter

Magdalena A., eurodeputowana PO została oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych – informuje Radio Zet. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. 

Żona zmarłego prezydenta Gdańska miała zataić nawet 0,5 mln zł dochodów. W zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała zataić odpowiednio prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Prokuratura zarzuca jej też nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań. Uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł. Grozi je grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Oskarżenie obejmuje też Janinę A., matkę eurodeputowanej, która jako świadek złożyła fałszywe zeznania dotyczące posiadania przez dziadka europosłanki setek tysięcy zł. oszczędności, które miały zostać przekazane Pawłowi i Magdalenie A. jako darowizna. Prokuratura wskazała, że w rzeczywistości dziadek eurodeputowanej nie dysponował takim majątkiem.

To otwiera nowe wątki korupcyjne w sprawie europosłanki Platformy Obywatelskiej. Wśród oskarżonych  w sprawie są też dwaj biznesmeni, którym zarzucono łapówkarstwo. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyźni dążyli do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku, który zakładał niekorzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

Czy mogło dojść do korupcji? Według informacji PAP „w stosunku do prezydenta Gdańska i członków jego rodziny inwestor zastosował znacznie niższe ceny przy nabyciu mieszkań w porównaniu do innych klientów nabywających lokale w ramach inwestycji w Gdańsku- Jelitkowie z czego wynikała korzyść majątkowa w kwocie prawie 350 tys. zł”.

Kolejnym oskarżonym jest też pracownik samorządowy. Miał on nie dochodzić należnej kary na rzecz miasta w wysokości za niewydanie lokali w terminie i niezawarcie umowy zamiany gruntu. Było to działanie na rzecz spółki, która miała dostarczyć, bowiem miastu należało się za to, odpowiednio, 1,3 mln zł i 10 mln zł. 

Źródło: Radio Zet