Świat

Facebook i Twitter ogłosiły, że „przekażą władzę” nad prezydenckim kontami Trumpa ludziom Joe Bidena

Joe Biden Źródło: WikipediaCC By Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87067537

Twitter i Facebook przygotowują się do przekazania kontroli nad kontem „@POTUS” i profilami administracji Białego Domu Joe Bidenowi. Oba portale poinformowały o tym w sobotę, jako termin podając 20 stycznia 2021 roku, na kiedy zaplanowana jest inauguracja nowego prezydenta USA. To kuriozalna sytuacja bowiem oficjalnie nie ma jeszcze ogłoszonego zwycięzcy wyborów w USA bowiem liczenie głosów nadal trwa.

Konto „@POTUS” na Twitterze (od tytułu stanowiska prezydenta – President of the United States), przechodzi z jednego prezydenta USA na kolejnego. To samo dotyczy kont „@whitehouse”, „@VP”, „@FLOTUS” – kolejno administracji Białego Domu, amerykańskiego wiceprezydenta oraz pierwszej damy.

Biden ogłosił swoją wygraną i tytułuje się już prezydentem elektem, choć formalnie jeszcze nim nie jest. Choć urzędujący prezydent Donald Trump rozpoczął batalię prawną, podważając wyniki wyborów prezydenckich, największe platformy społecznościowe już szykują się do „przekazania władzy” – przynajmniej nad oficjalnymi kontami prezydenta i jego administracji.

„Twitter aktywnie przygotowuje się do wsparcia przeniesienia instytucjonalnych kont Białego Domu na Twitterze 20 stycznia 2021 r.” – poinformował rzecznik Twittera Nick Pacilio w oświadczeniu cytowanym przez Politico.

„W 2017 roku współpracowaliśmy zarówno z administracją Obamy, jak i przyszłą administracją Trumpa, aby upewnić się, że przeniesienie ich kont na Facebooku i Instagramie przebiegnie bezproblemowo 20 stycznia i spodziewamy się, że zrobimy to samo teraz” – oświadczyli z kolei przedstawiciele Facebooka w odpowiedzi na pytania Agencji Reutera.

Jak dotąd rządzony przez Trumpa Biały Dom odmówił udziału w publicznej dyskusji na temat szczegółów przekazania władzy prezydenckiej, w tym tego, co stanie się z zasobami cyfrowymi, takimi jak rządowe konta w mediach społecznościowych.

Źródło: tvp.info