Świat

Fani Harry’ego Pottera niszczą zabytkowy cmentarz. Powód szokuje

Greyfriars Kirk Edynburg Źródło: WikipediaCC

Na cmentarzu otaczającym zabytkowy kościół parafialny Greyfriars Kirk w Edynburgu alejki i trawniki zamieniły się w grzęzawisko a odwiedzający groby swoich zmarłych krewnych próżno marzą o spokoju i refleksyjnym nastroju. Wszystko za sprawą fanów Harry’ego Pottera, którzy przybywają tu w poszukiwaniu grobu złego czarnoksiężnika Voldemorta i zadeptują alejki unikatowego cmentarza z XVI wieku.

Powód? Znajduje się tu grób generała Thomasa Riddella, człowieka, który jakoby zainspirował autorkę do wykreowania postaci Toma Marvolo Riddle’a, znanego jako Lord Voldermort (w filmach gra go Ralph Fiennes).

Fani od lat zostawiają na nagrobku Thomasa Riddella liściki i osobiste pamiątki, a administracja cmentarza od lat je usuwa i próbuje doprowadzić to miejsce do ładu. Także przez wzgląd na uczucia rodziny pochowanego tu człowieka (który zmarł 24 listopada 1806 roku w wieku 72 lat).

Wszelkie działania okazują się jednak syzyfową pracą, bo grób został oznaczony w Mapach Google jako atrakcja turystyczna. W tym roku miarka się przebrała. Według lokalnych urzędników, ziemia w pobliżu grobu Thomasa Riddella uległa „znaczącej erozji”.

Departament Rady Miasta na Twitterze wystosował komunikat o dewastacji, adresowany do sprawczyni całego ambarasu czyli pisarki J.K Rowling, dołączając zdjęcie błotnego grzęzawiska. Pisarka nie odpowiedziała, ale uaktywnili się adwersarze lokalnych władz. Uważają oni, że to tylko kolejny chwyt promocyjny, który ma na celu zwrócenie uwagi na to miejsce i przyciągnięcie jeszcze większej liczby turystów.

Oprócz cmentarza fani Pottera odwiedzają Victoria Street jako książkową ulicę Pokątną i kawiarnię Elephant House, w której Harry Potter „przyszedł na świat” (to znaczy tam J.K. Rowling zwykła przesiadywać w okresie, gdy tworzyła swój cykl).

Źródło: tvp.info, PAP