InformacjeTechnologie

Fatalne informacje dla posiadaczy iPhonów! Wykryto lukę, której nie można usunąć. Czy to zwiększy liczbę hakerskich ataków?

Obraz Photo Mix z Pixabay

Koprocesor Secure Enclave to jedno z najważniejszych zabezpieczeń w smartfonach, komputerach, tabletach i zegarkach Apple. Układ ten odpowiada za szyfrowanie, a co za tym idzie także ochronę danych, przechowywanych na wyżej wymienionych urządzeniach. Przechowywane w nim są klucze szyfrujące dane haseł, identyfikacji biometrycznej i karty kredytowe. To między innymi dzięki niemu służby różnych państw mają poważny problem z odblokowywaniem smartfonów przestępców. Wkrótce może się to zmienić z racji wykrytej właśnie luki.

Chińczykom z Team Pangu udało im się znaleźć nieusuwalną lukę w chipie SEP (Secure Enclave Processor) na iPhonie. Poinformował o tym Jin Wook Kim, członek zespółu CERT z Korei Południowej i Japonii. Za sprawą luki da się złamać szyfrowanie prywatnych kluczy bezpieczeństwa, unikalnych dla każdego ze sprzętów. Co ważne: podatność da się wykorzystać jedynie lokalnie, co oznacza, że cyberprzestępcy nie wykorzystają jej do ataku zdalnego. Mimo tego, sprawę trudno jest zbagatelizować.

Tweet jest dość lakoniczny, a hakerzy nie podali szczegółowych informacji dotyczących tego jak można wykorzystać lukę. Wiemy jednak, że jest ona związana z procesorami A7, A8, A9, A10 i A11 Bionic. W związku z powyższym, bezpieczne są wszystkie urządzenia z procesorem A12 i nowszym, takie jak iPhone XS i iPhone 11.

Jestem niezmiernie ciekawy jak zareaguje Apple na powyższe doniesienia. Do tej pory firma nie wygłosiła komentarza na ten temat

źródło:twitter, instalki.pl