Informacje

Faworyci do Nagrody Nobla: Greta Thunberg i WHO

Fot. Twitter

Pokojowa Nagroda Nobla przypadnie Grecie Thunberg – przewidują eksperci.

Ludzie z Hongkongu, NATO, Julian Assange, Chelsea Manning, Edward Snowden oraz uwięziony saudyjski aktywista Loujain al-Hathloul, Reporterzy bez Granic, Angela Merkel, WHO, a może Donald Trump? Nic z tego: eksperci stawiają na Gretę Thunberg.

Szwedzka nastolatka, inicjatorka strajków klimatycznych, jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Zwycięzca, który zgarnie milion dolarów, zostanie ogłoszony 9 października w Oslo.

Nagrody niemal napewno nie dostanie Donald Trump, nie wiadomo zresztą, czy jest on formalnie zgłoszony. Ewentualne trofeum mogłoby mu przecież pomóc w wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się miesiąc potem. Tego liberalna lewica skupiona wokół Nagrody Nobla nie mogłaby przecież zrobić. 

Szwedzka 17-latka znajduje się wśród faworytów i jeśli wygra, będzie w tym samym wieku, co Pakistańska Malala Yousafzai, najmłodsza dotychczas laureatka Nagrody Nobla.

Asle Sveen, historyk i autorka kilku książek o tej nagrodzie, powiedziała Reutersowi, że ​​Thunberg jest faworytem tegorocznej nagrody, z powodu pożarów na zachodnim wybrzeżu USA i rosnących temperatur w Arktyce. „Żadna osoba nie zrobiła więcej, aby świat skupił się na zmianach klimatycznych niż ona” – powiedział Sveen.

Kariera Szwedki rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy Thunberg rozpoczęła strajk szkolny w Szwecji, aby naciskać na szybsze działania na rzecz klimatu. W krótkim czasie inicjatywa stała się globalnym protestem. Thunberg wspomaga jej ojciec Svante, który zajmuje się kwestiami medialnymi i finansowymi. 

Irlandzka agencja bukmacherska Paddy Power widzi faworyta w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) płacąc 5 euro za każde postawione dwa, następnie Thunberg 3/1 i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern 5/1.

Źródło: Reuters