GospodarkaInformacje

Firmy w Polsce powstają jak grzyby po deszczu

Fot. Pixabay

Czwarty miesiąc z rzędu wzrasta liczba działających firm w Polsce

Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r.  A od czterech miesięcy notowany jest  stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z najnowszych danych Centralnej  Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To kolejny dowód, że polska gospodarka przechodzi przez pandemię koronawirusa stosunkowo suchą stopą.

– Dane z CEIDG, jakie regularnie napływają do nas od połowy kwietnia, świadczą o tym, że wiele polskich firm radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. To również dowód na to, że już blisko 130 mld zł, które z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR trafiły do polskich przedsiębiorców, stanowi dla nich realną pomoc i dowód na stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki – podkreśla Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys.  i obecnie wynosi 2,54 mln. Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o ok.  80 tys.  od tego z początku 2020 r., kiedy zanotowano  2,46 mln aktywnych  działalności  gospodarczych.