Polska

Fortuna dla Polski? Ile warte są złoża bursztynu znalezione na terenie przekopu Mierzei Wiślanej?

Obraz kropekk_pl z Pixabay

– Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest 6,9 ton bursztynu – podał w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jego doniesieniom zaprzeczyło jednak ministerstwo gospodarki i żeglugi śródlądowej, podając jako prawidłową wartość 1,4 tony surowca. Czas poznać prawdę o krążących po Polsce plotkach na temat fortuny, którą nasz kraj może zarobić na wydobyciu „polskiego złota”.

W miejscu przekopu znaleziono tak naprawdę dwa złoża bursztynu. W jednym znajduje się 900 kg a w drugim 500 kg. „Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy” – wyjaśnia MGMiŻŚ.

Na wydobycie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Wiceminister Małecki poinformował, że prace na przekopie Mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. – A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża – podkreślił. Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Małecki zapewnił także, że rząd zamierza „przypilnować tego złoża”: – Poprosiłem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i telefonicznie, i na piśmie o tej kwestii. To jest rzecz ważna i będziemy chcieli przypilnować tego złoża. Tylko ile wart jest ten „skarb” ?

W maju zeszłego roku w związku z sensacyjnymi doniesieniami odnośnie ilości bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej w siedzibie MGMiŻŚ odbyła się konferencja prasowa na której minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że „ilość bursztynu na terenie przekopu to 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln zł, przyjmując bardzo wysoki przelicznik 1000 zł/kg.” De facto jednak pieniędzy będzie dużo mniej.

„Bursztyn znajduje się w dwóch złożach – złoże A bliżej Zatoki Gdańskiej, w którym znajduje się 900 kg i 500 kg w złożu B. Z naszych badań wynika, że bardziej opłacalne będzie wydobycie bursztynu ze złoża B.” – mówił wówczas Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.Okazuje się, że złoże A to w większości rozdrobniony bursztyn, wygląda jak piasek, więc jego wydobycie nie ma sensu.

W sumie więc z wielkich marzeń o fortunie pozostanie wydobycie 500 kg bursztynu, za który (jak łatwo obliczyć wg. ceny podanej w zeszłym roku przez Gróbarczyka) Polska może dostać … 500 tys. zł.

Według udzielonej w czwartej w Sejmie informacji zaawansowanie prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynosi obecnie 50 proc. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

Źródło: money.pl. polsatnews.pl