Dzieci

Francja wprowadza darmową antykoncepcję dla nastolatek poniżej 15 roku życia

środki antykoncepcyjne

Od 2013 roku możliwość korzystania z darmowej antykoncepcji dotyczy we Francji dziewcząt od 15 do 18 roku życia. Teraz granica wieku została obniżona.

W uzasadnieniu rozszerzenia programu darmowej antykoncepcji na dziewczęta poniżej 15 roku życia, rząd poinformował pod koniec 2019 roku, że „co roku we Francji niemal 1000 dziewcząt zachodzi w ciążę między 12 a 14 rokiem życia, a 770 spośród tych ciąż kończy się aborcją „. W przypadku dziewcząt w wieku od 15 do 18 lat, które już mają dostęp do bezpłatnej antykoncepcji, odsetek aborcji znacznie spadł: z 9,5 do 6 na 1000.

Badania prowadzone od roku 2013, gdy we Francji wprowadzony został bezpłatny dostęp do antykoncepcji dla dziewcząt między 15 a 18 rokiem życia wykazały, że w istotnym stopniu zmniejszyła się liczba usunięć ciąży. Władze zadecydowały więc, że programem bezpłatnej antykoncepcji objęte zostaną także młodsze dziewczęta – donosi Rzeczpospolita.

Osoby niepełnoletnie poniżej 15 roku życia nie będą musiały płacić nie tylko za środki antykoncepcyjne ale także za konsultacje lekarskie i badania. Podkreślono, że dla dziewcząt w wieku szkolnym ponoszenie kosztów leków czy wizyt u lekarza mogło stanowić istotną barierę w dostępie do antykoncepcji, ponieważ „małoletni mają niestabilną sytuację finansową”. Program ruszył 28 sierpnia.

Źródło: rp.pl