Świat

Po brutalnym zabójstwie nauczyciela francuskie władze zamykają największy meczet w kraju

Źródło: YouTube

Pięć dni po bestialskim zamordowaniu nauczyciela w podparyskim Conflans-Sainte-Honorine władze zamykają na pół roku największy meczet we Francji – Wielki Meczet w Pantin w departamencie Sekwana-Saint-Denis w regionie paryskim. Muzułmanie protestują.

Dekret o zamknięciu świątyni wraz z uzasadnieniem został wywieszony przy jej wejściu. Zamknięcie tego największego we Francji miejsca kultu dla muzułmanów ogłosił szef francuskiego MSW Gerald Darmanin.

Trzy strony dekretu to tak naprawdę akt oskarżenia przeciwko szefowi stowarzyszenia zarządzającego stroną internetową meczetu, M’hammedowi Henniche, przeciwko miejscowemu imamowi, a także kilku wiernym spośród 1,3 tys. wiernych odwiedzających to miejsce.

Według francuskich władz meczet jest centrum „radykalnego ruchu islamistycznego”, który poprzez przekazywanie różnych uwag przyczynił się do brutalnego zabójstwa nauczyciela Samuela Paty’ego 16 października. Imam meczetu Ibrahim Doucoure, alias Ibrahim Abou Talha, jest według dekretu „zaangażowany w radykalny ruch islamistyczny w regionie Ile-de-France”. 

Lokalni wierni nie zgadzają się z treścią dekretu. Grupa mężczyzn krytykuje zbiorową odpowiedzialność. – To denerwujące dla starszych ludzi. Nie będą mogli modlić się gdzie indziej, nie pojadą do Bobigny czy Drancy. To dla nich za daleko”.

Źródło: tvp.info