Technologie

FSO zapowiada powrót Poloneza na polskie drogi

Polonez elektryczny z Kutna Źródło: Twitter

Nowy samochód powstał w ścisłej tajemnicy w halach Fabryki Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie. Sensacyjną informacja jest jest jednak fakt, że Polonez ma powrócić na polskie drogi jako samochód…elektryczny. Dziennik.pl zdobył ekskluzywne zdjęcia ponad 5-metrowego auta.

Pojawia się nazwa Polonez, bowiem to ten samochód znany z PRL-u był inspiracją do stworzenia nowego prototypu. Jak donosi dziennik, Fabryka Samochodów Osobowych Syrena jest na drodze do uzyskania pozwolenia do używania nazwy modelu oraz znaku.

Źródło: dziennik.pl

Za stylistykę nowego auta odpowiada Damian Woliński, jeden z laureatów konkursu organizowanego przez ElectroMobility Poland na opracowanie nadwozia polskiego samochodu elektrycznego.  – To samochód typu sportback, pozycjonowany w klasie premium. Mierzy ponad 5 metrów długości, co świadczy o jego dostojnym charakterze przy zachowaniu klasycznych proporcji wielobryłowego nadwozia starego modelu – wyjaśnił dziennikowi Woliński.

– Rozwijamy technologię napędu elektrycznego, staramy się o homologację dla Vosco EV, opracowaliśmy też własną platformę. Naturalnie więc następca Poloneza będzie polskim autem elektrycznym – powiedział z kolei portalowi dziennik.pl Andrzej Stasiak, główny konstruktor FSO Syrena.

O powrocie Poloneza było głośno także w 2015 roku. Projekt najnowszego modelu legendy polskiej motoryzacji zaprezentowano wówczas na targach samochodowych Moto- Show w Krakowie. Wówczas trzech śmiałków – Paweł Zarecki, Damian Śliwa i Przemysław Troć – postanowiło wskrzesić samochód, który dawniej chciał mieć w garażu każdy Polak. Powstała nawet specjalna strona internetowa, ale po kilku miesiącach wrzawy sprawa ucichła. Wówczas Polonez miał wyglądać tak:

Polonez 2015 materiały prasowe

Pozostaje trzymać kciuki, żeby tym razem projekt powrotu polskiego auta na drogi nie skończył się tylko na prototypie, ale faktycznie trafił do realizacji .

Źródło; dziennik.pl