Gospodarka

”Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 r.”

foto:Energetyka24.com

„Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. ” – powiedział cytowany w komunikacie prezes operatora Tomasz Stępień.

„Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac mimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 r.” – zapowiedział prezes.

Spółka poinformowała, że w części morskiej projektu, czyli budowy samego gazociągu podmorskiego oraz budowę wyjść tego gazociągu na wybrzeża Polski i Danii obecnie trwa organizacja placów budowy.

85 proc. wszystkich rur już wyprodukowano

Przygotowywane są zaplecza budowlane, wygradzany i znakowany jest teren inwestycji, sprowadzany jest pierwszy sprzęt. Zaznaczyła, że jeśli chodzi o dostawy inwestorskie dla części morskiej, to wyprodukowano już ponad 85 proc. wszystkich rur potrzebnych do ułożenia gazociągu na dnie Bałtyku.

Operator planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się wiosną 2021 r., a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem. W części lądowej projektu Baltic Pipe Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami tłoczni i gazociągów.

 Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur DN 1000, z których będą montowane gazociągi lądowe.

Równolegle – jak poinformowano – spółka otrzymała potwierdzenie, że sprężarki zamówione do tłoczni Baltic Pipe już zmontowano i teraz przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest polskim operatorem odpowiedzialnym za przesył gazu ziemnego, spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.
Baltic Pipe jest strategicznym projektem o charakterze międzynarodowym, mającym na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu do Polski. Projekt jest realizowany przez Gaz-System przy współpracy z firmą Energinet – duńskim operatorem systemu przesyłowego. Duński partner w ramach projektu wybuduje tłocznię gazu w Everdrup, rozbuduje wewnętrzny system przesyłowy i podłączy go do gazociągu Europipe II, biegnącego po dnie Morza Północnego. Gaz-System jest odpowiedzialny za wybudowanie gazociągu podmorskiego na dnie Morza Bałtyckiego, łączącego wybrzeża Danii i Polski oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego.
Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.

Źródło:PAP/tvpinfo/money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *