InformacjeŚwiat

Genderowa rewolucja we francuskim Rennes. 5 szkół prowadzi program unifikacji płci

fot. Pixabay

Aż 5 szkół wdrożyło od tego roku program, który ma na celu zniwelowanie różnic między chłopcami a dziewczynkami. Korzystają m.in. z neutralnych płciowo placów zabaw.

„Przestrzeń rekreacyjna nie może być już zredukowana do dużego asfaltowego boiska do piłki nożnej z chłopcami grającymi pośrodku i bawiącymi się obok dziewczynami, te czasy się skończyły” – stwierdziła postępowa burmistrz miasta Rennes – Nathalie Appéré. Projekt przestrzeni został zmieniony, aby zapewnić lepsze wymieszanie chłopców z dziewczętami oraz aby ogród był bardziej dostosowany do zmian klimatycznych.

Chłopcy byli zaskoczeni, gdy odkryli, że ich boisko piłkarskie zostało przeniesione na bok. Zamiast gry w piłkę nożną zaproponowano im gry mieszane na środku dziedzińca. To sposób na „walkę ze stereotypami płci”, wyjaśniają władze miasta. 

Stworzono również tereny zielone i zainstalowano ławki, aby walczyć ze skutkami globalnego ocieplenia, tworząc „wyspy świeżości” zgodnie z zaleceniami departamentu ds. różnorodności biologicznej w mieście Rennes.

Na obrzeżach Rennes pojawiły się również trzy nowe placówki, w których od samego początku zaprojektowano „neutralny pod względem płci” plac zabaw.  

„Dziedziniec nie powinien już być postrzegany jako przestrzeń, w której chłopcy odpoczywają, a dziewczęta dyskutują między sobą na ławce”, twierdzi Armelle Billard, radna departamentu ds. równości, cytowana przez portal Valeurs Actuelles. 

Ostatecznie wszystkie szkoły w Rennes i wszystkie nowe szkoły stosują nową koncepcję placów zabaw, która „przyczynia się do wzmocnienia równości kobiet i mężczyzn”.

Źródło: Valeurs Actuelles