InformacjeKultura

Gigantyczne wsparcie dla kultury

Obraz pasja1000 z Pixabay

400 milionów złotych zostanie przekazane instytucjom kultury jako poduszka łagodząca utracone dochody w okresie od marca do końca tego roku. Trwają konsultacje społeczne a w tym celu stworzono Fundusz Wsparcia Kultury.

Jak przewiduje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pieniądze z funduszu trafią do samorządowych instytucji kultury, przedsiębiorstw działających w obrębie kultury oraz organizacji pozarządowych statutowo działających w tej materii. Jak poinformowano, celem najistotniejszym jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych z powodu epidemii SARS-CoV-2 przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br.”

A kto będzie się mógł ubiegać o świadczenie w ramach Funduszu Wsparcia Kultur? Uprawnione będą: /…?/ podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca –informuje MKiDN. 

Jak zadziała procedura? 

Nabór wniosków zostanie uruchomiony bezzwłocznie po opublikowaniu Rozporządzenia Rady Ministrów, które określi szczegółowo warunki przyznawania wsparcia a samorządowe instytucje kultury będą mogły wnioskować o przyznanie kwoty w wysokości 40% utraconych wpływów zaś odnośnikiem będzie ten sam okres w 2019 roku. O takie świadczenie będą mogły wnioskować również firmy zajmujące się organizacją koncertów, natomiast organizacje pozarządowe również, tyle, że w wyższej 50% kwocie przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w odniesieniu do 2019 roku. 

Całe działanie będzie przeprowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wypłata środków nastąpi nie później niż w ciągu 30 dni od chwili złożenia wniosku. 

Piotr Iwicki