Informacje

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Na Węgrzech zabił już kilkanaście osób

Obraz Лечение Наркомании z Pixabay

W kilku krajach europejskich, również w Polsce, w ostatnim czasie pojawił się nowy narkotyk z grupy syntetycznych kannabinoidów o nazwie 4F-MDMB-BICA, odpowiedzialny za co najmniej 11 zgonów na Węgrzech od maja do sierpnia – ostrzega na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny.

Jak wytłumaczył sanepid do tej pory substancja ta była obecna na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu.

Objawami użycia tej substancji mogą być bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszenie czynności serca, śpiączka, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostra psychoza, a przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe.

Chociaż działanie syntetycznych kannabinoidów może być podobne do działania marihuany czy haszyszu, to z uwagi na ich zwielokrotnioną siłę oddziaływania i toksyczność, mogą powodować poważniejsze skutki psychiczne, fizyczne i zmiany w zachowaniu. Częściej występuje również ciężkie i śmiertelne zatrucie – informuje GIS.

Sanepid radzi, żeby w przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku po pierwsze zadbać o własne bezpieczeństwo, po drugie wezwać pogotowie, po trzecie w miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Źródło: GIS