Informacje

Gmyz: Ryszard K. schronił przed CBA w „panic room”, ale wydała go jego służba

Ryszard Krauze Źródło: Twitter

Zatrzymany wczoraj przez CBA Ryszard K. według dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza, miał się przed funkcjonariuszami schronić w tzw. „panic roomie”. „Panic room” . To specjalne ukryte schronienie, na przykład ze wzmocnionymi ścianami, pancernymi drzwiami, własnym systemem wentylacji czy monitoringu otoczenia. Ma umozliwić bezpieczne schronienie w przypadku zagrożenia.

„Jak się okazuje Ryszard Krauze chyba był przygotowany na podobne okoliczności. Kiedy pojawiła się u niego ekipa z @CBAgovPL ukrył się w tzw. panic room. Cóż by tu rzec? Chyba nie najlepiej traktował swoją służbę, która wskazała świetnie zamaskowaną kryjówkę. Ale mi przykro” – napisał na twitterze Cezary Gmyz.

Kim jest biznesmen Ryszard K. ?

Biznesmen Ryszard K., w przeszłości jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców, został zatrzymany przez CBA. Służby zatrzymały też adwokata Romana Giertycha.

Przez wiele lat Krauze był jednym z najbogatszych Polaków. Jego kariera zaczęła się pod koniec lat 80., kiedy zainwestował w firmę komputerową. W wieku 28 lat wyjechał do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie był zatrudniony przez Centralę Handlu Zagranicznego. Dzięki pracy poza granicami kraju był w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Po powrocie do Polski w 1987 roku zainwestował zarobione w Niemczech 35 tys. dolarów w niewielką firmę komputerową Prokom. W kolejnych latach spółka ta przeszła w jego ręce.

Firma rozwijała się niezwykle dynamicznie, stając się głównym przedsiębiorstwem informatycznym nad Wisłą. Kluczowe znaczenie dla jej wzrostu miało uzyskanie, w okresie transformacji ustrojowej, zamówienia na dostawę systemu informatycznego dla ZUS. Prokom Software miał też znaczne dochody z kontraktów informatyzacji kolejnych instytucji z sektora publicznego. W 2008 roku Prokom został przemianowany na Asseco Poland.

Biznesmen kontrolował również spółkę Prokom Investments posiadającą akcje w takich firmach jak Polnord, Beskidzki Dom Maklerski, Kompap czy Bioton.K., poza rynkiem informatycznym, zasłynął również z inwestycji w Kazachstanie, gdzie prowadził działalność wydobywczą ropy naftowej pod marką Petrolinvest.

W 2008 roku znalazł się w rankingu Miliarderów Świata miesięcznika „Forbes” na 897. miejscu, z majątkiem szacowanym na 1,3 mld dol. K. z biznesu odszedł w grudniu 2013 roku. 

W 2015 rokupo raz pierwszy od 20 lat zniknął z list polskich krezusów. W rankingach nie znalazł się nawet w pierwszej setce najbogatszych.

Źródło: Twitter, businessinsider.com.pl