Technologie

Google Maps pokazuje, gdzie jest najwięcej zakażeń Covid-19. W Polsce coraz więcej użytkowników ma ProteGo Safe

Covid spot, Google Maps Źródło: własne

Już wkrótce Mapy Google w 220 krajach świata pokażą zasięg geograficzny zakażeń Covid-19 na konkretnym obszarze. Dzięki nowej funkcji poszczególne wartości zostaną oznaczone kolorami.

Od tego tygodnia w aplikacji Google Mapy będą wyświetlać uśrednione dane dotyczące występowania nowych przypadków Covid-19 z ostatniego tygodnia. Skala wartości liczbowych zakażeń koronawirusem będzie liczyła sześć poziomów. Każdy z nich będzie przypisany do innego koloru. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł szybko zorientować się, czy w jego okolicy suma infekcji rośnie, czy maleje. Dzięki tym wiadmonosciom można będzie, jak twierdzi Google, „podejmować bardziej świadome decyzje o tym, gdzie się udać i co robić”.

Grafiki z danymi o zakażeniach Covid-19 powstaną w oparciu o dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne publiczne lub rządowe organizacje.

Przypomnijmy, że w Polsce działa już aplikacja ProteGo Safe. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji,już ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.

Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników. 

Oczywiście, im więcej osób z nich korzysta, tym lepiej. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobierania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.

Aktualnie z aplikacji korzystają 807 904 osoby (dane z 21 września), każdego dnia do tego grona dołącza 5-10 tysięcy nowych użytkowników. Z takiej samej aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów.

Aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy, znajdziemy ją w sklepach Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu STOP COVID – ProteGO Safe w telefonie, aplikacja poprosi nas o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth. Dzięki tej funkcji możemy dowiedzieć się, czy osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, na ulicy czy w komunikacji miejskiej, a która równiez ma aplikację, zachorowała i mogła nas zarazić.

Źródło: CNN, gov.pl