Informacje

Górnicy pokonali koronawirusa – brak nowych zakażeń w kopalniach

Fot. Pixabay

Zeszłej doby w śląskich kopalniach nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem wśród górników.

Obecnie z COVID-19 zmaga się jeszcze 56 górników: 37 w Polskiej Grupie Górniczej i 19 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ale jeszcze miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys!

W PGG, koronawirusa pokonało dotąd 3198 pracowników tej spółki (98,9 proc.) z 3235 zakażonych od początku pandemii. W PGG choruje obecnie 37 osób. Od środy w spółce nie przybyło nowych zakażeń, a cztery kolejne osoby wyzdrowiały. 62 górników z PGG jest na kwarantannie.

Z kolei w JSW liczba osób, u których od początku pandemii badania potwierdziły SARS-CoV-2, wynosiła w czwartek 4146, a od wtorku nie przybyło nowych przypadków infekcji. 4127 osoby (ponad 99,5 proc.) jest już wyleczonych. Minionej doby przybyło czterech ozdrowieńców. Nadal choruje 19 pracowników. Na kwarantannie jest dziewięciu górników z JSW.

Łącznie, od początku pandemii, koronawirusem zakaziło się 8269 górników z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Węglokoks Kraj i prywatnej kopalni Silesia. Wyzdrowiało 8213 osób, czyli 99,3 proc. wszystkich zakażonych. W kopalniach: Bobrek (należącej do spółki Węglokoks Kraj) i Silesia w Czechowicach-Dziedzicach wyzdrowieli już wszyscy zakażeni górnicy.

W wojewówdztwie śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w czwartek liczba osób zakażonych wynosiła 21 tys. 412 – o 64 więcej niż w środę. Od początku epidemii zmarło 520 osób z COVID-19 – w czwartek poinformowano o trzech kolejnych zgonach mieszkańców regionu.

Wyzdrowiało blisko 93,5 proc. wszystkich zakażonych (20 tys. 10 osób) – w czwartek w regionie przybyło kolejnych 108 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 356,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowane są obecnie 183 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Źródło: nasza polska.pl/PAP