GryPolska

Gra komputerowa zostanie wpisana na listę lektur szkolnych w Polsce. To pierwsza taka inicjatywa na świecie

This War of mine, Źródło: Wikipedia

– Gry to polskie okno na świat, to nie tylko okno na ekranie komputera. To jest nowoczesna twarz Polski. Poprzez gry pokazujemy, jak Polacy mogą być kreatywni i jak potrafią być innowacyjni – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki w siedzibie producenta gier 11 bit studios. Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa „This War of Mine”. To pełna dylematów moralnych historia cywilów walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.

Premier podkreślił, że branża gier komputerowych rośnie na całym świecie. – Wchodzą coraz głębiej i warto to wykorzystać, dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych, żeby mogło się tak stać, że młodzież korzysta z gier po to, żeby sobie wyobrażać pewne sytuacje nie gorzej niż czytając książki – mówił.

Mateusz Morawiecki dziękował również wszystkim pracującym w branży gamingowej za „rozsławianie imienia Polski na całym świecie”. Jak dodał, obecnie wartość tego sektora na świecie to 150 miliardów dolarów, a za kilka lat ta suma ma się podwoić.

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka. – Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne – ocenił.

Gra „This War of Mine” ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021.

Źródło: tvp.info