Duchowość

Hagia Sophia znów ma szansę być świątynią chrześcijańską? Wpłynęła oficjalna skarga do sądu

Hagia Sophia z dobudowanymi przez muzułmanów czterema minaretami Źródło: WikipediaCC

Grupa chrześcijan grecko-prawosławnych czyni jeszcze starania, aby cofnąć decyzję w sprawie przekształcenia dawnej świątyni chrześcijańskiej, a potem muzeum Hagia Sophia w meczet. W tureckiej Radzie Państwa złożyli oni skargę przeciwko aktowi prawnemu, na mocy którego latem br. dawna katedra bizantyjska została zamieniona z muzeum w meczet, poinformowały 16 listopada portale „cath.ch” i Vatican News.

Autorzy skargi do Najwyższego Sądu Administracyjnego argumentują, że zmiana funkcji jest sprzeczna z konwencją UNESCO o dziedzictwie światowym. Przypomnieli, że konwencja stwierdza, iż za ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego są odpowiedzialne poszczególne państwa.

Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego, a od 1934 r., decyzją twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum. Tę decyzję anulował 10 lipca br. turecki sąd. 

Przeciwko tej decyzji zaprotestowały wszystkie kościoły chrześcijańskie na świecie. Nic nie pomogło i odbwają się tam już modlitwy muzułmańskie. 

Inne koscioły zamienianie w meczet po Hagii Sophii

Kilka miesięcy temu władze tureckie postanowiły, że zbudowany w IV wieku kościół Świętego Zbawiciela na Chorze w Stambule, od roku 1948 będący muzeum, w którym podziwiać można bogatą kolekcję mozaik i fresków, zostanie zamieniony na meczet. 

Greckie MSZ określiło zmianę statusu kościoła Świętego Zbawiciela na Chorze jako prowokację na tle religijnym. 

Jeden z emiratów arabskich zażądał dla muzułmanów słynnej katedry w Kordobie, bowiem 800 lat temu była meczetem – poinformowała hiszpańska telewizja Antena3. Telewizja powołała się na deklaracje władcy emiratu Szardża, Sultana III ibn Muhammada al-Kasimiego z wywiadu dla Sharjah News. Szardża to drugi co do wielkości po Dubaju emirat, uznany za najbardziej konserwatywny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jedyny przestrzegający szariatu.

Sultan III uznał w wywiadzie, że po przekształceniu w tureckim Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet, czas na rewindykację przez muzułmanów katedry w Kordobie, zwanej Mezquita Catedral (meczet-katedra). „Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart” – powiedział emir, cytowany w piątek przez Antena3.

Źródło: ekai.pl