Świat

Hiszpania. „Chodzi o ograniczenie wpływu rodziców”. Kongres przyjął ustawę wprowadzającą edukację seksualną sześciolatków

Źródło:wikipedia

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu przyjął ustawę oświatową, która wprowadza m.in. edukację seksualną sześciolatków i konieczność zdobycia przez nich „wiedzy na temat różnorodności seksualnej”.

Za ustawą zagłosowało 177 posłów należących do rządzącej partii socjalistycznej i ich koalicjanta, bloku Unidas Podemos, ugrupowań separatystycznych z Katalonii i Kraju Basków, a także mniejszych partii lewicowych.

W grupie 148 deputowanych, którzy głosowali przeciwko ustawie Lomloe, zwanej też od nazwiska minister oświaty „prawem Celaa”, opowiedzieli się przede wszystkim posłowie centroprawicowej Partii Ludowej oraz konserwatywnego Vox.

Na zakończenie głosowania, w trakcie którego 17 posłów wstrzymało się od głosu, deputowani opozycji skandowali: „Hańba!”, „Indoktrynacja!” oraz „Chcemy wolności!”.

Chodzi o ograniczenie wpływu rodziców.


Jednym z głównych zarzutów wobec nowej ustawy oświatowej jest ograniczenie wpływu rodziców na program nauki pobierany przez ich dzieci, a także zwiększenie praw rządów wspólnot autonomicznych na edukację.

Podczas debaty parlamentarnej opozycja wskazywała na niebezpieczeństwo demoralizowania najmłodszych uczniów wraz z wprowadzeniem przez nową ustawę obowiązkowej edukacji seksualnej już dla dzieci w wieku 6 lat.

„Podczas zajęć w szkole podstawowej uczniowie muszą poznać i ocenić ludzki wymiar seksualności w całej swojej różnorodności” – przewiduje zatwierdzona w czwartek ustawa.

Wśród krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

„Ustawa Celaa” przewiduje również ograniczenie liczby szkół specjalnych i włączanie dzieci z upośledzeniem do systemu placówek publicznych dla zdrowych uczniów. Resort zdrowia twierdzi, że zmiany te mają „przeciwdziałać segregacji oświatowej”.

Źródło:PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *