Świat

W Holandii eutanazja dla osób, które skończyły 75 lat? „Można je uznać za spełnione”

Obraz Mircea Iancu z Pixabay

W holenderskim parlamencie złożono projekt prawa, które rozszerzy możliwość korzystania za eutanazji. Będą mogli z niej skorzystać wszyscy, którzy skończyli 75 lat bez względu na stan ich zdrowia, ponieważ – jak twierdzą pomysłodawcy – w tym wieku życie można już uznać za spełnione.

Nowa regulacja zakłada, że trzeba spotkać się dwa razy z tak zwaną osobą towarzyszącą przy końcu życia. Ma ona sprawdzić, czy decyzja osoby chcącej się poddać eutanazji jest podjęta osobiście, jest przemyślana i stała. Jeżeli tak stwierdzi, można się będzie poddać eutanazji na własną prośbę.

Tylko co to znaczy spełnione życie i jak to stwierdzić? Zwłaszcza, że jak przypomina strona Vatican News, według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Studiów Humanistycznych w Utrechcie, ludzie powyżej 55 roku życia, którzy pragnęli umrzeć, choć nie cierpieli na żadną poważną chorobę, często motywują taką chęć lękiem o przyszłość, problemami finansowymi, troską o zdrowie, samotnością czy poczuciem bycia obciążeniem dla innych. W takich sytuacjach na pewno nie można mówić o życiu spełnionym. Wykazano też, że wola eutanazji nie jest stanem nieodwracalnym.

Już teraz eutanazja stanowi przyczynę ponad 4 proc. wszystkich zgonów w Holandii. Na jej przeprowadzenie niezbędna jest zgoda lekarza lub psychiatry.

Źródło: vaticannews.va