Informacje

Holandia zastosowała weto w 2011 r. i zawalił się cały budżet unijny, a teraz chce skarżyć Polskę

Foto:euroactiv.pl
  • Zostało wydane orzeczenie TSUE, że jeżeli gdzieś może być łamana praworządność, to w Holandii – powiedział minister Michał Wójcik komentując w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info doniesienia o tym, jakoby władze Holandii miały zamiar złożyć pozew do TSUE przeciw Polsce, za łamanie praworządności. Wójcik wyraził wątpliwość, czy funkcjonująca w Holandii ustawa o eutanazji nie stanowi łamania praw człowieka.
  • – To z Holandii uciekają ludzie do Polski i Holendrzy o tym wiedzą – dodał. Izba niższa holenderskiego parlamentu Tweede Kamer przyjęła we wtorek uchwałę, w której wzywa rząd do podjęcia kroków w celu postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE wobec niewykonania wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Uchwała autorstwa Maartena Groothuizena z liberalnej partii Demokraci 66 wzywa rząd, by „zbadał i poczynił konieczne kroki, by postawić Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za uchybienie się ze zobowiązań traktatowych (art. 259 TFUE), najlepiej we współpracy z podobnie usposobionymi państwami członkowskimi”.

Dokument daje rządowi czas do 1 lutego 2021 r. na poinformowanie Senatu na temat poczynionych kroków.

Wymienionymi w uchwale przyczynami podjęcia działań były „polityczna ingerencja w wybór polskich sędziów” oraz zignorowanie przez Polskę postanowienia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak napisano w dokumencie, postępowania przed Izbą wciąż trwają, mimo że Trybunał „zdecydował, że są one bezprawne z uwagi na brak niezależności członków Izby”.

Dokument stwierdza, że w Polsce zachodzi zagrożenie dla praworządności, a Komisja Europejska nie zdołała wyegzekwować od rządu w Warszawie wcześniejszych wyroków TSUE.

Artykuł 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje każdemu z państw członkowskich prawo złożenia skargi do Trybunału w Luksemburgu, po wcześniejszym wniesieniu sprawy do Komisji.

Holenderską uchwałę skomentował m.in. były lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który stwierdził na Twitterze, że jest to „znak tego, co nadejdzie” i świadczy o konieczności „pilnego umieszczenia mechanizmu praworządności”

Minister Wójcik odniósł się też do niedawnego wpisu posłanki KO Kamili Gasiuk-Pihowicz według której Holandia ma prawo do weta, bo jest płatnikiem netto.
– Chciałem powiedzieć, że Holandia zarabia krocie na jednolitym rynku. Rocznie – i to są dane KE – 84 mld euro dzięki temu że jednolity rynek europejski funkcjonuje. Polska zarabia 44 mld. 84 to jest więcej niż 44. A dodatkowo Holandia ma problem, bo jest przedsionkiem rajów podatkowych – mówił.

Twitter

Gość TVP Info podkreślił, że należy „głośno o tym mówić w tej chwili”. – Już dosyć tego, żeby zginać kark przed innymi krajami. (Mark – red.) Rutte, premier Holandii, mówi, że to jest skandal, żeby stosować weto do budżetu, a Holandia sama je zastosowała w 2011 r. i zawalił się cały budżet unijny – przypomniał.

Źródło:PAP/Tvpinfo/TSUE / ShutterStock/Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *