Rodzina

Holenderski minister chce eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od 1 do 12 lat. To jego zdaniem „najlepsza możliwa opieka”

Holenderski minister zdrowia chce eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku 1-12 lat. Eutanazja niemowląt za zgodą rodziców oraz dzieci powyżej 12. roku życia jest już tam możliwa – donosi portal tvp.info. Według holenderskiego ministra eutanazja to „najlepsza możliwa opieka” dla nieuleczalnie chorych.

Minister zdrowia Hugo de Jonge przedstawił projekt w holenderskim parlamencie. Według szefa resortu zdrowia zakończenie życia powinno być możliwe dla „małej grupy nieuleczalnie chorych dzieci”. Oszacował, że może to dotyczyć od 5 do 10 maluchów rocznie, które jego zdaniem cierpią bez szansy na poprawę. 

Zdaniem ministra jego projekt ma chronić interesy dzieci i zapewnić większą transparentność „szarej strefy”.Dodał, że tej grupie lekarze mogą jedynie zapewnić opiekę paliatywną lub wstrzymać odżywianie do czasu śmierci pacjenta.

Propozycja budzi kontrowersje. Przeciwnicy wskazują na zbliżające się wybory i niewłaściwe wprowadzanie zmian w tak szybkim czasie – jak informuje tvp.info.

Źródło: tvp.info