KulturaŚwiat

Hollywod nie ma pomysłu jak wrócić do normalności. Tom Hanks krytycznie o tych, którzy lekceważą koronawirusa

By John Bauld from Toronto, Canada - TIFF 2019 tom hanks, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82133974

„Róbcie co do was należy!” – zaapelował Hanks. „To proste. Gdy prowadzisz samochód, nie jedziesz za szybko, używasz kierunkowskazów i uważasz na pieszych. Mój Boże, to kwestia zdrowego rozsądku”. Tak aktor skomentował to co dzieje się w Kalifornii. W poniedziałek, gdy Los Angeles doświadczyło nowej, rekordowej liczby zachorowań, burmistrz Eric Garcetti ogłosił „twardą przerwę” przy otwieraniu firm, w tym kin i wytwórni filmowych. Hanks zauważa, że kina mają być otwarte na przykład w Nowym Jorku, a na zachodnim wybrzeżu USA większość ludzi lekceważy covid -19 i chodzi bez ochrony twarzy.

Zamknięte kina uderzają bezpośrednio w Toma Hanksa nie tylko dlatego, że jest aktorem, lecz także scenarzystą i producentem. Thriller morski Hanksa „Greyhound” z okresu II wojny światowej, który miał właśnie wejść na duże ekrany nie wejdzie do kin w ogóle. Sony zgodziło się sprzedać film jako ekskluzywną premierę Apple TV+. Hanks przyznał, że jest załamany, że film nie pojawi się w kinach.

Lekceważenie zasad bezpieczeństwa dotyczących covid – 19 wzbudza irytację Hanksa także z tego powodu, że aktor wraz ze swoją żoną Ritą Wilson byli jednymi z pierwszych zakażonych koronawirusem. Teraz jak przyznał „czują się dobrze, choć mieli około 10 dni niewygodnych objawów”, jak to określił. Ale przyznał jednocześnie, że „dowolna liczba rzeczy mogła pójść nie tak” i nie skończyłoby się to dobrze dla ich zdrowia. Dlatego dość stanowczo krytykuje nieprzestrzeganie zasad w dobie koronawirusa.

Władze stanu Kalifornia dały do zrozumienia, że niektóre produkcje filmowe zostaną wkrótce wznowione, ale jednocześnie większość pozostaje wciąż zamrożonych. Tom Hanks nie spodziewa się, żeby to wkrótce się zmieniło. „Nie mam pojęcia kiedy wrócę do pracy” – powiedział. „Ale przyjdzie na to czas”. Dodał, że w grę wchodzą nie tylko problemy finansowe, ale i problemy prawne, zobowiązania itp. Jednak zauważa, że prognozowane hity kinowe są odkładane na 2021 rok, kiedy studia mają nadzieję, że publiczność wróci do kin.

źródło afpnewsagency