Kultura

Hollywoodzki gwiazdor przylatuje do Polski. Tom Cruise wysadzi zabytkowy most. Politycy protestują

By Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80710685

Wszystko wskazuje na to, że Tom Cruise jeszcze w sierpniu przyleci do Polski na zdjęcia do siódmej części przygód agenta Ethana Hunta, czyli nowej części „Mission Impossible”. Scenariusz filmu przewiduje m.in. wysadzenie w powietrze mostu wraz z lokomotywą przejeżdżającą przez niego. Amerykańscy producenci wybrali do tej sceny zabytkowy most w Pilchowicach. O sprawie zrobiło się ostatnio głośno w mediach. My pisaliśmy już o tym w połowie lipca.

By Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1661843

Most jest w bardzo złym. stanie technicznym. Nie opłaca się do remontować. Można więc go podobno wysadzić. Na gruzach nowego mostu wybuduje się nowy. Czy za nową konstrukcję zapłaci ekipa filmowa? Pośrednio z pewnością ta, bo przecież zapłaci za możliwość wyburzenia starego. Tylko, czy do wyburzenie ogóle dojdzie czy to tylko chwyt reklamowy.  Podobno polska firma biorąca udział w tej produkcji nie potwierdza informacji o wysadzeniu mostu na potrzeby filmu.

W realizację hollywoodzkiej produkcji zatytułowanej „Libra”, do której zdjęcia maja być kręcone m.in. na moście na Jeziorze Pilchowickim, zaangażowana jest firma Alex Stern. Firma ta świadczy serwis dla amerykańskiego producenta. Jej prezes Robert Golba nie chciał zdradzić zakresu realizowanych scen, obsady aktorskiej czy reżyserskiej. „Zgodnie z umową, którą mamy z wytwórnią jest to opatrzone klauzulą poufności” – powiedział Golba. Lokalne media podały, że w produkcji ma zagrać hollywoodzki gwiazdor Tom Cruise.

W tej sprawie konferencję prasową w Sejmie zwołali posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński i Maciej Lasek. „Dostajemy dziesiątki maili, telefonów w obronie zabytkowego mostu nad jeziorem w Pilchowicach. Wicepremier minister kultury Piotr Gliński obiecywał superprodukcje filmowe, okazuje się, że taka superprodukcja może powstać w Polsce. Tylko nie obiecywał, że będzie wyburzać i to za publiczne pieniądze, nasze pieniądze, zabytkowy most. Most, który przetrwał można powiedzieć 114 lat, pierwszą i drugą wojnę światową, może nie przetrwać rządów PiS-u” – podkreślił Joński. Tak może być, chociaż zrobimy wszystko, żeby tak nie było – zapewnił.

źródło:wyborcza.Wrocław, PAP