Rodzina

Homoseksualizm wynika z deficytów w młodości – uważa psycholog badająca zjawisko

Fot. Pixabay

 –  Moje doświadczenie ponad 20 lat w poradni, jednoznacznie pokazuje, że homoseksualizm, nawet jeśli go nie nazwiemy zaburzeniem, żeby nikogo nie urazić, wynika z pewnych deficytów i zaburzeń na etapie wcześniejszego życia danego człowieka. I to jest bardzo istotne – powiedziała dr Jolanta Próchniewicz, psycholog i teolog w rozmowie z KAI. 

dr Jolanta Próchniewicz to psycholog i teolog, absolwentka Wydz. Nauk Społecznych i Wydz. Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła doktorat na temat “Kościół wobec osób homoseksualnych”. Od wielu lat pracuje w poradnictwie psychologicznym, jest również redaktorem naukowym książek z zakresu homoseksualizmu.

– „Gejostwo” to jest orientacja, skłonność plus właśnie ta ideologia, ta kultura gejowska, cały światopogląd, całe podejście do życia. Dlatego Kościół nigdy nie odrzuca osób homoseksualnych, ale jednoznacznie sprzeciwia się gejostwu – uważa dr Próchniewicz. Psycholog bardzo mocno rozróżnia kwestie ideologiczne od seksualności. – Powiem szczerze: zrozumieć się tego nie da. Homoseksualizm został usunięty z amerykańskiej listy zaburzeń, (DSM) w 1973 roku. Za narodziny ruchu gejowskiego uważamy czerwiec 1969 r., kiedy ten ruch zaczął działać w sposób zorganizowany. A więc już 4 lata później doprowadzono do tego, że homoseksualizm został usunięty z listy zaburzeń. To pokazuje ogromną moc i ogromny potencjał środowisk gejowskich – mówi w wywiadzie.

Czy homoseksualizm można rozpatrywać w ramach zaburzenia tożsamości płciowej? –  Moje doświadczenie już ponad 20 lat w poradni jednoznacznie pokazuje, że homoseksualizm, nawet jeśli go nie nazwiemy zaburzeniem, żeby nikogo nie urazić, wynika z pewnych deficytów i zaburzeń na etapie wcześniejszego życia danego człowieka. I to jest bardzo istotne – wyjaśnia psycholog.

Następnie relacjonuje swoje doświadczenie terapeutyczne z pracy z homoseksualistami. 

–  Niemało jest osób, które przychodzą do poradni w sytuacji, gdy mąż po 20 latach nagle się deklaruje jako gej, mówi, że ma partnera, albo żona się przypadkiem o tym dowiaduje; lub żona nagle wyprowadza się do partnerki – opowiada.

Wyjaśnia też czym są terapie konwersyjne. Jest to forma terapii zakazana na poziomie ideologicznym, ale pacjenci szukają tego typu pomocy.  – To są terapie reorientacyjne, które mają pomóc osobom zmagającym się z pociągiem do osób tej samej płci, osobom SSA, zmienić lub chociaż przesunąć orientację w stronę heteroseksualnej – opisuje. – Pracując z tym człowiekiem okazuje się, że źródła problemów są ukryte głęboko w jego historii życia. I kiedy przepracowujemy tę historię życiową, kiedy łagodzimy i zaleczamy wewnętrzne konflikty, kiedy człowiek zaczyna mieć dostęp do siebie samego, przepracowuje zranienia, traumy, deficyty – to nagle się może okazać, że homoseksualizm jest rzeczą wtórną – dodaje psycholog. 

Całość wywiadu na stronie KAI