Polska

Humor zeszytów. Parafraza piosenki Zenka Martyniuka zadaniem w podręczniku do języka polskiego dla szóstej klasy

By Piotr Morawski - Source, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50216067

Czy w podręczniku do języka polskiego dla klas szóstych szkoły podstawowej znalazła się sparafrazowana piosenka… Zenka Martyniuka? Wszystko na to wskazuje. Tylko w podręczniku oczy są błękinte a nie zielone, a zespół nie nazywa się Akcent tylko Akcentus. Na dodatek nie śpiewa w XXI wieku tylko w czasach starożytnych. Trzeba przyznać, że twórcy podręcznika wykazali się nietypowym poczuciem humoru.

Rzecz wychwycił kabaret Smile, a internauci w komentarzach piszą z niedowierzaniem, że sprawdzili w tornistrach swoich dzieci i to prawda. Na dowód zmieszczają własne zdjęcia strony z podręcznika do języka polskiego.

Sparafrazowana piosenka „Przez twe oczy zielone” znalazła się w podręczniku do języka polskiego dla klas szóstych szkoły podstawowej. Uczniowie mają za zadanie podkreślić czasowniki i określić ich formy gramatyczne. Tekt piosenki bardzo przypomina przebój Zenka Martyniuka i zespołu Akcent. Nie ma wątpliwości bo wielu Polaków zna słynny refren ” Przez twe oczy zielone, zielone, oszalałem”. Zresztą porównajcie sami. Oto tekst z podręcznika:

„Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Co poradzę, pani, na to, że ta miłość spadła na mnie. Daję swoje serce – za to, nie odmawiaj względów, nie!” – czytamy we fragmencie a potem wrefrenie – „Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrąca, niech wtrąca, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć!”.

Piosenka jest stylizowana na starożyną przyśpiewkę.

Źródło: Facebook