Świat

E.T żyje naprawdę. Wkrótce możemy nawiązać z nim kontakt

Droga Mleczna

Według grupy brytyjskich naukowców, tylko w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej – funkcjonuje ponad 30 kosmicznych cywilizacji zdolnych do komunikacji. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „The Astrophysical Journal”. Czy oznacza to, że w niedalekiej przyszłości uda nam się nawiązać z nimi kontakt?

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przekonują, że w galaktyce Droga Mleczna istnieje co najmniej 30 inteligentnych cywilizacji, które osiągnęły poziom rozwoju podobny do tego na naszej planecie i są zdolne do międzyplanetarnej komunikacji.

W jaki sposób dokonano takich obliczeń? Na początku warto podkreślić, że to podejście jedynie hipotetyczne, wynikające z matematycznych obliczeń, ale niepotwierdzone żadnymi dowodami.

– W naszej galaktyce Drogi Mlecznej powinno znajdować co najmniej kilka tuzinów aktywnych cywilizacji przy założeniu, iż inteligentne życie formuje się na innych planetach po około 5 miliardach lat, tak jak na Ziemi – przekonuje Christopher Conselice, który przewodniczył badaniom.

W ocenie badaczy, jeżeli zdolne do komunikacji za pośrednictwem fal radiowych, cywilizacje kosmiczne mają przynajmniej 100 lat, to w Drodze Mlecznej jest ich przynajmniej 36.

Problem zaczyna się jeżeli weźmiemy pod uwagę dzielące nas odległości. Według badań, średnia odległość między opisywanymi planetami wynosi… 17 tys. lat świetlnych. W kategoriach kosmicznych jest to dosłownie „rzut beretem”, jednak przy naszym obecnym rozwoju technologicznym stanowi to barierę nie do pokonania.

Nie możemy do nich polecieć, ale możemy z nimi się porozumieć. Może właśnie to od nich docierają niezidentyfikowane na razie regularne sygnały radiowe, o których donosili jakiś czas temu naukowcy.

– Nasza badanie wskazuje, iż poszukiwanie pozaziemskiej, inteligentnej cywilizacji może pokazać nam, jak długo przetrwa nasza ziemska cywilizacja. Jeśli odkryjemy, iż inteligentne życie w kosmosie jest czymś powszechnym, to będzie to wskazówka, iż nasza cywilizacja może istnieć znacznie dłużej niż kilka tysięcy lat. Jeśli jednak nie znajdziemy innych aktywnych cywilizacji w naszej galaktyce, będzie to zła wiadomość w kontekście naszego dłuższego istnienia. Szukając inteligentnego życia – nawet jeśli go nie znajdziemy – odkrywamy więc także przyszłość naszej własnej cywilizacji – dodaje Christopher Conselice.

źródło: The Guardian, radoZET