Informacje

iOS 14 już jest. Długo oczekiwane funkcje dla użytkowników iPhonów

Fot. Twitter

Nareszcie. Apple udostępniło nowy system operacyjny. iOS 14 jest dostępny od 16 września i warto zrobić tę aktualizację. 

Oprogramowanie zawiera wiele nowych funkcji, w tym widżety ekranu głównego i aktualizacje funkcji wiadomości. Aktualizacja oprogramowania zawiera także zmiany w systemach operacyjnych iPad i Apple Watch.

Co nowego? Oto najważniejsze informacje.

Widgety

Nowe widżety Apple pozwolą użytkownikom przypinać przydatne narzędzia – interaktywne mini podglądy aplikacji – na ekranie głównym. Przykładowo: skrót do programu telewizyjnego, aktualizacje pogody, harmonogram codziennych spotkań lub wyniki sportowe.

Nowy iOS ma również funkcję o nazwie „Smart Stack”, którą można umieścić na stronie głównej i zmieniać w zależności od jej przewidywania, czego użytkownik potrzebuje w określonej lokalizacji, porze dnia lub aktywności.

Na ekranie głównym pojawiła się również nowa funkcja o nazwie biblioteka aplikacji, w której można wyświetlić listę wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie, automatycznie uporządkowanych według typu. Aplikacje, które najprawdopodobniej będą przydatne w danym momencie, są przenoszone na górę listy.

Klipy aplikacji

Najnowsze oprogramowanie umożliwia również użytkownikom podgląd niewielkiej części aplikacji, gdy jej potrzebują, bez konieczności pobierania całości.

Klipy będą dostępne po zeskanowaniu kodu, takiego jak kod QR lub przyszły kod zaprojektowany przez Apple specjalnie do tego celu. Klipy można również udostępniać w wiadomościach lub przeglądarce.

Ustawienia własne aplikacji domyślnych

Apple ogłosiło, że pozwoli teraz użytkownikom iPhone’a i iPada wybierać programy, takie jak Gmail Google, do automatycznego otwierania linków e-mail i przeglądarek, w tym Firefoksa, do otwierania łączy internetowych.

iMessage

System przesyłania wiadomości Apple otrzymuje aktualizację, aby ułatwić śledzenie czatów grupowych. Wprowadza także wątki, które pozwalają użytkownikom odpowiadać na określoną wiadomość i sprawiają, że jaśniejsze jest, komu odpowiadają.

Możliwe będzie także „przypięcie” ważnych rozmów do górnej części aplikacji, co ułatwi ich wyszukiwanie bez przewijania listy. Apple dodaje również możliwość ustawienia niestandardowego obrazu grupy lub emoji.

Obrazek w obrazku

Jeśli oglądasz telewizję lub korzystasz z czatu wideo w telefonie, ekran może zniknąć, jeśli stukniesz dalej, aby sprawdzić e-maile lub poszukać czegoś w Internecie. To się zmieni wraz z nowym oprogramowaniem, które pozwoli ci korzystać z innej aplikacji,   jednocześnie kontynuując oglądanie wideo lub używanie FaceTime. Film będzie nadal widoczny w małym pudełku, które można przesuwać w zależności od tego, którą część ekranu chcesz zobaczyć.

New Memojis

Nowy iOS 14 dodaje wiele nowych wyrazów twarzy i działań, więcej fryzur i nakryć głowy oraz szerszą gamę opcji wiekowych.

Tłumaczenia

Apple w końcu wprowadził własną aplikację do tłumaczenia i to chyba najbardziej oczekiwana zmiana. Iphone może teraz wyświetlać rozmowę w czasie rzeczywistym na dwóch połówkach ekranu, aby każda osoba mogła śledzić rozmowę w swoim własnym języku.

Działa zarówno z tekstem, jak i głosem i nie wymaga połączenia z Internetem. Obecnie obejmuje 11 języków, a kolejne zostaną dodane w przyszłości. Aplikacja automatycznie wykryje używany język i korzysta z systemu wykrywania głosu Siri.

Mapy

Aplikacja Mapy dodaje nowe trasy rowerowe. Wkrótce będzie też oferował trasy dla samochodów elektrycznych z przystankami ładowania.

Nowa funkcja „Przewodniki” umożliwia użytkownikom znajdowanie interesujących miejsc do odwiedzenia w danym mieście. Lista wyselekcjonowana zawiera rekomendacje od dziennikarzy oraz wyspecjalizowanych firm turystycznych.

Dodane są także inne funkcje, które z pewnością odkryjesz samodzielnie.