Kultura

„Istotna jest walka z kłamstwem historycznym”. W Gdyni ruszył festiwal patriotyczny „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Co nas czeka?

Inaugurajca XII festiwalu NNW Źródło: mat. prasowe

Prawda historyczna to jest coś jak woda, jak chleb – bez czego żadna wspólnota polityczna nie może działać” – powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w piatek wieczorem na uroczystej inauguracji Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, którty rozpoczął się w Gdyni. Wręczono już pierwsze nagrody – Drzwi do Wolności. Gliński podczas uroczystej gali w Gdyńskim Centrum Filmowym podkreślił, że do dziś istotna jest walka z kłamstwem historycznym, gdy prawda jest celowo zamazywana i zapominana.

„Miało być inaczej. Miała być jakaś konstrukcja społeczna bez pamięci i bez prawdy. Na szczęście tak się nie dzieje i to miedzy innymi dzięki takim inicjatywom (jak festiwal) (…). Cieszę się, że teraz jest nas więcej, że są większe możliwości, i że ta instytucja się rozwija” – dodał.

Wicepremier zwrócił także uwagę, że jedną z podstawowych funkcji takich wydarzeń kulturalnych jak Festiwal NNW jest dialog z przyszłością. „Robimy to oczywiście wszystko dla siebie, dla teraźniejszości, ale robimy też dla przyszłości. Żadna wspólnota polityczna nie ma szans rozwojowych, nie ma szans na suwerenność, niepodległość bez rozrachunku z przeszłością, bez pamięci historycznej, bez prawdy historycznej” – podkreślił Gliński.

Przekazał także pozdrowienia dla uczestników festiwalu od premiera Mateusza Morawieckiego i od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „To jest ważne miejsce i tutaj polska kultura musi być reprezentowana przez te osoby, które są za nią odpowiedzialne” – dodał szef MKiDN.

Podczas inauguracji festiwalu wreczono nagrody – Drzwi do Wolności. Przyznawane są one za „odwagę oraz poświęcenie bohaterom wspierającym działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego jak również osobom, które w niezłomny sposób propagują ideę wolności”. Nagrodę tę jako pierwsi otrzymali mieszkańcy Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, która w 1946 r. została brutalnie zniszczona przez funkcjonariuszy UB w odwecie za pomoc oddziałom podziemia niepodległościowego. Drzwi do Wolności pośmiertnie otrzymał również amerykański fotograf John Vachon, który utrwalił moment niszczenia Wąwolnicy. Wystawę jego zdjęć o tej zbrodni można obejrzeć na festiwalu.

Kolejnym laureatem Drzwi do Wolności był m.in. zmarły niedawno piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik, który był wykonawcą tak znanych utworów jak „Goniąc Kormorany”, „Żółte kalendarze”, „Kochać”, a w latach 80. poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Festiwal dopiero sie zaczyna. Przed nami 5 kategorii konkursowych i cztery dni festiwalowych wrażeń. W programie ponad 100 produkcji, filmy polskie i zagraniczne o najnowszej historii.

Mimo pandemii, w tym roku zaprezentujemy blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz pokazów filmowych, licznych konkursów, paneli dyskusyjnych, dopełnieniem festiwalu będą wystawy, prezentacje książek – jednocześnie odbywać się będzie nawet 6-7 różnych wydarzeń, do których powrócić będzie można dzięki nagraniom. Zachowujemy unikalny charakter Festiwalu oraz jego ponadczasową formułę – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

debiutującej kategorii – Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, zostanie zaprezentowanych 13 filmów. Zobaczymy produkcje m.in. z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu czy Japonii.

Wśród nich „Kurier” w reż. Władysława Pasikowskiego, „Numery” w reż. Olega Sentsowa – ukraińskiego reżysera, więzionego w Rosji, „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego czy irański film „Villa Dwellers”.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma, wręczaną po raz drugi, nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie będą mogli zobaczyć aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem. W Konkursie Radiowym wystartuje 12 dokumentów radiowych. Debiutująca kategoria – Konkurs Wideoklipów obejmie 16 produkcji.

Jak co roku, do udziału w panelach tematyczny zaproszono wybitnych historyków, twórców, ekspertów oraz świadków historii. Wśród szczególnie ważnych elementów będzie tzw. blok węgierski, czyli kilka debat, koncentrujących się na współpracy Węgier z Polską w XX wieku, szczególnie podczas wojny 1920 roku oraz w II Wojnie Światowej. Tematem będzie też blok historyczny na temat NSZZ Solidarność, w 40-tą rocznicę Wydarzeń Sierpniowych.

Planowana jest także polemika, poświęcona produkcji filmowej, realiom produkcyjnym oraz przyszłości branży kinowej w Polsce. Wśród dysput znajdzie się dyskusja cywilizacyjna „Jaka ma być Europa?”

Organizatorzy zapowiadają pełnowymiarową telewizję festiwalową. Pokaże ona na żywo transmisje debat, paneli, wystaw. Co ciekawe, większość filmowych tytułów zostanie zaprezentowana online, równolegle z pokazem stacjonarnym. Aby mieć dostęp do filmów konkursowych, chętni są proszeni o wysłanie maila pod adres [email protected] Relacje na stronie www.festiwalnnw.pl

Arkadiusz Gołębiewski przyznaje z dumą: – W tym roku po raz pierwszy oficjalnie nazywamy nasz festiwal międzynarodowym. Pracujemy na to od lat. Zapraszamy do Gdyni świadków historii i twórców z całego świata. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. Łącznie w konkursach startuje 25 produkcji zagranicznych, m.in. z Iranu, Japonii czy krajów nadbałtyckich. Nie chcemy przy tym zamykać się we własnym środowisku, lecz nieustannie je poszerzać. Stąd m.in. w tym roku pokaz filmu o Olegu Sentsovie, nie zabraknie też odniesień do Białorusi i reżimów totalitarnych w Ameryce Południowej.

Źródło: festiwalnnw.pl, www.wnp.pl, onet.pl