HistoriaInformacje

Izraelski dziennik: PiS ma problem z antysemityzmem bo nie chce spełnić roszczeń finansowych

Źródło: Pixabay

Skandaliczny artykuł lewicowego amerykańskiego urzędnika w prawicowym „The Jerusalem Post”. Ira Forman twierdzi, że Polska staje się krajem autorytarnym i antysemickim. W tle: żydowskie roszczenia finansowe. 

„Istnieją dwie formy zła, które są często nierozerwalnie powiązane – antysemityzm i autorytaryzm. Nie ma lepszej ilustracji związku między rosnącym autorytaryzmem a antysemityzmem niż niedawna kampania prezydencka w Polsce” – pisze Ira Forman, były specjalny wysłannik Departamentu Stanu do monitorowania i zwalczania antysemityzmu. 

Forman pisze, że podczas kampanii prezydenckiej, przedstawiciele partii rządzącej „okazywali także antysemityzm w szokujący, prymitywny sposób”.

„Chociaż Polska była kiedyś domem jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, dziś pozostaje tylko około 10 000 polskich Żydów, niewielka mniejszość w 40-milionowym kraju. Ataki na Żydów podczas tej kampanii pokazują, że w kraju, w którym kontrole władzy państwowej, niezależności sądów i wolności prasy ulegają gwałtownemu osłabieniu, antysemityzm może się rozwijać nawet wtedy, gdy jest niewielu Żydów do zaatakowania” – kłamie Forman. 

Jaki jest powód tego ataku? Autor wyjaśnia. „Duda i jego sojusznicy poszerzyli pogląd, że Żydzi w Polsce nie są w pełni polscy, poprzez zdecydowane odrzucenie restytucji mienia żydowskiego sprzed II wojny światowej”. I dalej: „Prezydent Duda osobiście wykorzystał kwestię restytucji mienia żydowskiego sprzed II wojny światowej. Argumentując przeciwko jakimkolwiek spełnieniu żydowskich roszczeń, ogłosił, że nigdy nie wyróżni jednej grupy etnicznej ponad drugą. Tego typu retoryka skłoniła polskiego naczelnego rabina Michaela Schudricha do odpowiedzi, że <<żydowska społeczność w Polsce była zszokowana, że ​​prezydent Duda wygłosił oświadczenie, które szczególnie przemawiało do antysemitów>>”.

Co zadziwiające autor nie kryje, że łączy kwestie antysemityzmu ze spełnieniem żądań finansowych organizacji, które chcą zarobić na wymuszeniu odszkodowań od Polski

„Kwestia zwrotu skradzionego mienia żydowskiego i współudziału w okrucieństwach drugiej wojny światowej przez niektórych Polaków była przedmiotem gorącej debaty w ostatnich latach. Badania ankietowe ujawniają rosnący poziom postaw antysemickich wśród wielu Polaków. Cyniczna manipulacja bigoterią przez partię rządzącą w ostatnich wyborach może mieć tylko negatywne, realne konsekwencje dla polskiej społeczności żydowskiej”.

Ira Forman wzywa administrację Donalda Trumpa do nacisku wobec Polski w ww. kwestii. Jest nieprawdopodobne, aby Biały Dom pochylił się jednak nad tak cynicznymi, wynikającymi z niskich pobudek, argumentami. 

Źródło: jpost.com