Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował jak będzie funkcjonowała służba zdrowia jesienią.
Powołany został zespół ds. opiniowania zmian w sektorze. Będzie on pracował nad przywróceniem zdrowia Polaków do poziomu sprzed pandemii (tzw. recovery plan).
Ten plan ma trzy założenia: propozycja bonu profilaktycznego – pakietu badań, które każda osoba będzie mogła wykonać, uwolnienie limitów na wizyty u specjalistów dla likwidacji kolejek i wreszcie polepszenie leczenia szpitalnego, zwłaszcza onkologii i kardiologii.
Pakiet do badań profilaktycznych będzie gotowy w roku 2021 r. Rozszerzenie sieci onkologicznej będzie przyspieszone, tak aby projekt wystartował już w przyszłym roku, a nie w 2022 r. jak pierwotnie planowano.
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na konsekwencje psychologiczne i psychiatryczne pandemii. Szczególnie źle czas izolacji znieśli ludzie młodzi. Będzie to przedmiotem badań i działań ze strony resortu.
Minister Niedzielski powiedział, że liczy na interdyscyplinarną współpracę lekarzy, naukowców i praktyków oraz urzędników. W ten sposób służba zdrowia ma wrócić na właściwe tory po okresie zastoju.
Lekarze zwracają uwagę, że powrót do normalnego funkcjonowania służby zdrowia jest priorytetem i trzeba ten stan osiągnąć mimo trwania II fali pandemii. Dostępność dla pacjentów jest priorytetem bo pacjenci nieprzerwanie chorują.
Jeśli chodzi o szczepionki, Minister Zdrowia poinformował, że zostały zwiększone rezerwy materiałowe w kwestii szczepionek na grypę, tak aby nie zabrakło ich w listopadzie, gdy szczepienie jest najbardziej efektywne. Planowany jest zakup conajmniej 2,5 mln dawek, wobec 1,5 mln rok wcześniej.
Natomiast szczepionka na koronawirusa pojawi się w ramach europejskiego mechanizmu zakupowego. Preparat będzie gotowy na koniec grudnia, obecnie jest w III fazie testów. Realnie w Polsce może pojawić się na wiosnę, będzie kosztował ok. 2 euro. Według ministra jego pojawienie się zakończy pandemię.