Informacje

Jak będzie wyglądała służba zdrowia podczas II fali pandemii? Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował jak będzie funkcjonowała służba zdrowia jesienią.

Powołany został zespół ds. opiniowania zmian w sektorze. Będzie on pracował nad przywróceniem zdrowia Polaków do poziomu sprzed pandemii (tzw. recovery plan). 

Ten plan ma trzy założenia: propozycja bonu profilaktycznego – pakietu badań, które każda osoba będzie mogła wykonać, uwolnienie limitów na wizyty u specjalistów dla likwidacji kolejek i wreszcie polepszenie leczenia szpitalnego, zwłaszcza onkologii i kardiologii. 

Pakiet do badań profilaktycznych będzie gotowy w roku 2021 r. Rozszerzenie sieci onkologicznej będzie przyspieszone, tak aby projekt wystartował już w przyszłym roku, a nie w 2022 r. jak pierwotnie planowano.  

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na konsekwencje psychologiczne i psychiatryczne pandemii. Szczególnie źle czas izolacji znieśli ludzie młodzi. Będzie to przedmiotem badań i działań ze strony resortu. 

Minister Niedzielski powiedział, że liczy na interdyscyplinarną współpracę lekarzy, naukowców i praktyków oraz urzędników. W ten sposób służba zdrowia ma wrócić na właściwe tory po okresie zastoju. 

Lekarze zwracają uwagę, że powrót do normalnego funkcjonowania służby zdrowia jest priorytetem i trzeba ten stan osiągnąć mimo trwania II fali pandemii. Dostępność dla pacjentów jest priorytetem bo pacjenci nieprzerwanie chorują. 

Jeśli chodzi o szczepionki, Minister Zdrowia poinformował, że zostały zwiększone rezerwy materiałowe w kwestii szczepionek na grypę, tak aby nie zabrakło ich w listopadzie, gdy szczepienie jest najbardziej efektywne. Planowany jest zakup conajmniej 2,5 mln dawek, wobec 1,5 mln rok wcześniej. 

Natomiast szczepionka na koronawirusa pojawi się w ramach europejskiego mechanizmu zakupowego. Preparat będzie gotowy na koniec grudnia, obecnie jest w III fazie testów. Realnie w Polsce może pojawić się na wiosnę, będzie kosztował ok. 2 euro. Według ministra jego pojawienie się zakończy pandemię.