Gospodarka

Jak długo będziemy jeszcze tracić na lokatach? Goldman Sachs wie do kiedy stopy procentowe będą tak niskie

Obraz pasja1000 z Pixabay

Prawdopodobnie do końca 2022 r. w Polsce będą utrzymywały się stopy procentowe na rekordowo niskich poziomach – uważa bank inwestycyjny Goldman Sachs.

„Analitycy Goldman Sachs podtrzymują swoją prognozę dotyczącą utrzymania stóp procentowych w Polsce na niskim poziomie” –  poinformował bank. Według analityków taki stan będzie trwać co najmniej do drugiej połowy 2022 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. 

Mimo to Polacy trzymają coraz więcej pieniędzy w bankach, większość na depozytach nieoprocentowanych, które zjada inflacja. Wartość pieniędzy trzymanych na lokatach, wzrosła w okresie styczeń-lipiec o 55 mld zł i wynosiła w lipcu 874,6 mld zł – informuje money.pl 

Ile Polacy łącznie realnie tracą na lokatach? Przy łącznej kwocie depozytów 874,6 mld zł po roku realna strata wyniesie 19,6 mld zł, a jeśli do tego doliczymy podatek od zysków kapitałowych – znacznie przekroczy 20 mld zł. 

Źródło: forsal.pl, money.pl