InformacjeZdrowie

Jak odróżnić przeziębienie od koronawirusa? Dziś spotkanie lekarzy z ministrem

Obraz Mojca J z Pixabay

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej obawiają się, że podczas jesiennej fali infekcji nie będą w stanie odróżnić chorych na grypę lub pacjentów z przeziębieniem od osób, które będą zarażone Covid-19. Twierdzą, że w przychodniach dojdzie do kontaktu jednych i drugich i tym samym do kolejnych zakażeń.

O tym właśnie lekarze chcą rozmawiać dziś z szefem resortu zdrowia. Jak obawy medyków komentuje MZ?

„Myślę, że lekarz rodzinny nie jest tylko dla pacjentów zdrowych, ale także dla pacjentów chorych. Jeżeli jest potrzeba kontaktu fizycznego, to jest to w interesie i lekarza i pacjenta, żeby taki kontakt umożliwić” – powiedział w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, „w szczycie zachorowań, co piąty pacjent w przychodni może być zakażony”.

W ostatnią sobotę poinformowano, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Według MZ strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie zmierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku. Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych.

Wcześniej kolegium Lekarzy Rodzinnych w piśmie do resortu zdrowia wskazywało m.in., że „nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2”.

Dziś minister Adam Niedzielski spotyka się z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. W liście do niego medycy napisali o „uzasadnionych obawach” oraz proteście wobec kolejnej próby wprowadzania zmian organizacyjnych bez konsultacji z lekarzami.