Zdrowie

Jaki procent zakażonych w Polsce to dzieci? Wiadomo czy częściej chorują kobiety czy mężczyźni

Obraz Candid_Shots z Pixabay

47 proc. osób, u których potwierdzono zakażenia koronawirusem to kobiety – mówił w piątek 4 września podczas posiedzenia Rady Gabinetowej główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Poinformował, że Polska jest na 16. miejscu w Europie pod względem liczby nowych przypadków zakażeń.

Pinkas poinformował, że do 3 września zanotowano w Polsce 69 tys. przypadków zakażenia, w 47 proc. były to kobiety. – Wśród wszystkich zakażonych 7,6 proc. to dzieci. To niezwykle ważne, bo dzięki temu mogliśmy podjąć racjonalną decyzję w sprawie powrotu do szkół – mówił szef GIS.

Najwięcej – 21 tys. przypadków zanotowano na Śląsku, choć – jak zastrzegł Pinkas – od dwóch tygodni sytuacja na Śląsku jest stabilna, a liczba aktywnych przypadków spada.

Do 3 września zmarły 2 tys. 92 osoby, 46 proc. z nich stanowiły kobiety. Najmłodsza osoba zmarła miała 18 lat, najstarsza – 99 lat. Średnia wieku zmarłych wynosi 75,7 lat. Nie zanotowano zgonów wśród dzieci.

Szef GIS poinformował, że epidemia ma teraz w dużej mierze charakter ogniskowy i że dominują ogniska w zakładach pracy i na prywatnych imprezach zorganizowanych, szczególnie na weselach. – Do 3 września było 5 tys. zakażeń, których źródła stanowiły zakłady pracy i 922 przypadki zakażeń na weselach. Wśród wszystkich zakażeń 16 proc. było związanych z opieką zdrowotną lub długoterminową. I to jest nasz wielki sukces – podkreślił.

Przekazał, że Polska jest na 16. miejscu w Europie pod względem liczby nowych przypadków zakażeń, a największy wzrost zakażeń jest w tej chwili w Hiszpanii, Francji i na Malcie.

Szef GIS poinformował, że przygotowywane są rozporządzenia w ramach nowej strategii Ministerstwa Zdrowia. Spowodują one, że inspekcja sanitarna będzie miała więcej oddechu i będzie bardziej wydolna. W ramach nowej strategii ma powstać system elektronicznego zgłaszania informacji o ryzyku zakażenia i monitorujący statusy tych zgłoszeń. Celem jest odciążenie sanepidu.

Źródło: interia.pl