Polska

Jarosław Gowin o tym czy w grudniu będą otwarte sklepy i galerie handlowe

Michal Jarmoluk z Pixabay

Liczę na to, że krzywa wzrostu wypłaszczy się w sposób trwały i wtedy, mam nadzieję, że grudzień będzie już miesiącem ze sklepami otwartymi – powiedział w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

„Zdajemy sobie sprawę, jak ważny dla handlu, ale i dla całej polskiej gospodarki jest grudzień. Działania rządu obliczone są na to, aby w ciągu 2 tygodni stopniowo wycofywać się z ograniczeń„- mówił wicepremier Jaroslaw Gowin w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Gowin podkreślił, że warto wspierać przemysł meblowy poprzez otwarcie sklepów z tej branży. Powiedział, że sklepy te to ważny element systemu naczyń połączonych z przemysłem meblowym, a ten jest jednym z głównych części polskiego eksportu. Ponowne otwarcie sklepów meblowych w kraju będzie więc wsparciem dla całej branży.

Zapytany kiedy będą luzowane restrykcje, odpowiedział: „W sobotę wraz z premierem Morawieckim odbyliśmy telekonferencję z branżą meblową – nie tylko przedstawicielami sklepów, ale także producentów mebli. Ta branża jest ilustracją sukcesu polskich przedsiębiorców. Nasze meble podbijają rynki w całej Europie, a w czasach pandemii polskie firmy skutecznie weszły na rynek amerykański. To była dobra rozmowa. Wypracowaliśmy protokół dodatkowych obostrzeń sanitarnych, określiliśmy poziom zachorowań, przy którym możliwe będzie poluzowanie obostrzeń, ustaliliśmy precyzyjny harmonogram. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, odmrażane będą kolejne branże”.

„Działaniom rządu przyświeca strategia opisana w głośnym tekście Tomasa Pueyo „Hammer and the dance” („Młot i taniec”). Są okresy, kiedy w wirusa trzeba uderzyć młotem – to są czasy obostrzeń, a nawet szerokiego zamknięcia gospodarki” – mówi wicepremier w „Rzeczpopoliotej” i dodaje – „W momencie, gdy wirus się cofa, zaczyna się faza tańca – odmrożenia życia publicznego z możliwością powrotu do punktowych obostrzeń. W tej chwili rząd przygotowuje się z całą intensywnością do przeprowadzenia szeroko zakrojonych szczepień natychmiast po pojawieniu się skutecznej szczepionki”.

Decyzją rządu sklepy meblowe zostały zamknięte od 7 listopada. Ograniczona została również działalność galerii handlowych. Choć w projekcie rozporządzenia były uwzględnione na liście wyjątków, obok sklepów z materiałami budowlano-remontowymi, z uchwalonego rozporządzenia zniknęły. Taka decyzja była niemałym zaskoczeniem dla firm pracujących w tej branży.

Na razie na sklepach w Galeriach czy parkach handlowych wiszą kartki z informacja o zamknięciu do 29 listopada włącznie.

Źróło: se.pl, Rzeczpospolita