InformacjeKultura

Jazzda obowiązkowa. Już 18 lipca w Warszawie Jazz na Starówce, jedna z największych imprez plenerowych z blue nutą

Żródło: Wikipedia CC/Pawel Kaczmarczyk w klubie jazzowym Tygmont w Warszawie. Październik 2008/Henryk Kotowski - Praca własna

Coroczny Jazz na Starówce, to jedna z największych imprez plenerowych z blue nutą jako wyznacznikiem jakości i klimatu. W sobotę 18 lipca na stołecznym Rynku Starego Miasta zagra dwóch polskich mistrzów, prawdziwe jazzowe młode lwy. Paweł Kaczmarczyk i Adam Bałdych wykonają program o nazwie Directions In Music: Weather Report. 

W kwartecie usłyszymy obok znakomitego pianisty i skrzypka Michała Barańskiego (gitara basowa) i Pawła Dobrowolskiego (bęby).

Directions In Music: Weather Report, to projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej, amerykańskiej grupy ikonicznej dla jazzrocka i nurtu Fusion. Jest wynikiem muzycznych fascynacji Kaczmarczyka a Ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy. W tym gronie nie zabrakło formacji Joe Zawinula i Wayne Shortera. 

Paweł Kaczmarczyk – to jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów, autor  pięciu znakomitych albumów nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music.  Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony za wirtuozerię i kreatywność muzyczną. Artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i na wielu plebiscytach krajowych, jako Pianista Roku, Album Roku,  6 Nagród Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Jego albumy przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, 5 „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia. Nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki i przedsięwzięć artystycznych. Aktywnie koncertuje na całym świecie. Adam Bałdych – wirtuoz skrzypiec to również kompozytor, lider, producent muzyczny. Należy obecnie do  elity międzynarodowej skrzypków wirtuozów.  Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Zaciera granice między jazzem, muzyką klasyczną i współczesnym światem dźwięków. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wybitnych artystów europejskich, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Jest laureatem wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce ( min. :Grand Prix Jazz Melomani 2011 oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku). Był wielokrotnie nominowany do nagrody  Fryderyka w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.  Jest laureaemt ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym. Dla prestiżowej niemieckiej wytwórni  ACT MUSIC wydał pięć  autorskich albumów („Imaginary Room”, „The New Tradition”, „Bridges”, „Brothers”, „Sacrum Profanum”). Aktualnie jest finalistą BMW Jazz Awards, zwycięzcę poznamy po ustąpieniu pandemii Covid-19.

Wspierający tandem wirtuozów muzycy, to swoista sekcja rytmiczna marzeń, bowiem zarówno Barański jak i Dobrowolski, to jedni z najbardziej rozchwytywanych muzyków w Polsce.

Początek koncertu na staromiejskim rynku o godz. 19. Wstęp wolny, a my apelujemy o ostrożność.